BANJALUKA, U RS ima svega stotinak osiguranih poljoprivrednih gazdinstava, što je poražavajući podatak ako se ima u vidu da skoro svake godine vremenske nepogode unište veliki dio usjeva i zasada.
Kako nam je nezvanično potvrđeno, u 2014. godini u RS je bilo svega 155 zaključenih polisa poljoprivrednog osiguranja usjeva, plodova ili životinja, dok je taj broj u prošloj godini pao ispod stotinu.
Naime, poljoprivrednike je i ove godine zadesilo loše vrijeme, pa su tako prethodnih dana zabilježeni jak mraz, niske temperature, grad i snježne padavine, koji su nanijeli veliku štetu proizvođačima. Najviše oštećenja konstatovano je na plodovima kruške i šljive, te jabuke i breskve, prvenstveno zbog izuzetno dugog trajanja niskih temperatura, a šteta je zabilježena i na zasadima povrća, te na malinjacima i drugim ratarskim kulturama.
Ni takve situacije, koje godinama uništavaju poljoprivrednu proizvodnju, ne mogu natjerati veći broj proizvođača da zaključe polisu osiguranja za svoju proizvodnju. Oni tvrde da su uslovi koje daju osiguravajuće kuće veoma strogi i nepovoljni za poljoprivrednike.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su da ne raspolažu podacima o procentu osiguranih poljoprivrednih gazdinstava u RS, te dodali da daju podršku u ovom smislu. S tim u vezi, kažu da pravo na sredstva za sufinansiranje premije osiguranja primarne poljoprivredne proizvodnje imaju korisnici koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom i koji u toku godine izvrše osiguranje primarne poljoprivredne proizvodnje. Dodaju da se pravo na premiju ostvaruje za stočarsku (objekti i stoka), voćarsko-vinogradarsku, te povrtarsku i ratarsku proizvodnju.
“Pravilnikom o podsticajima za razvoj poljoprivrede regulisano je da se visina podsticajnih sredstva za ove namjene isplaćuje u iznosu do 50 odsto iznosa osiguranja i ne može biti veća od 25.000 KM po korisniku”, rekli su iz ovog ministarstva. Pojasnili su da se zahtjev za isplatu podsticajnih sredstava podnosi najkasnije do 30. septembra tekuće godine.
“Premije za osiguranje Ministarstvo je sufinansiralo od 2010. do 2013. godine, a ova mjera ponovo je uvedena od ove godine, za šta je izdvojeno 300.000 KM”, rekli su iz resornog ministarstva.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kazao je da je stav Saveza bio da je ta premija za osiguranje nepotrebna stavka u pravilniku, jer neće biti dovoljno zainteresovanih poljoprivrednika, niti osiguravajućih kuća.
“Takođe, njihovi uslovi po pitanju osiguranja poljoprivrednih usjeva, zasada i drugog poprilično su strogi i nepovoljni za poljoprivrednike”, rekao je Marinković.
Dodao je da je iz tog razloga najvjerovatnije i smanjeno interesovanje poljoprivrednika za osiguranjem. Sa druge strane, rekao je i da je povećan i rizik zbog vremenskih nepogoda koje se dešavaju iz godine u godinu i koje su nepredvidive, zbog čega, kako je kazao, i osiguravajuće kuće izbjegavaju tu vrstu osiguranja.
Iz “Dunav osiguranja” Banjaluka rekli su da oni, kao liderska kuća u ovoj oblasti, nude različite pogodnosti prilikom sklapanja polise osiguranja i pozivaju sve poljoprivrednike da osiguraju svoje usjeve i plodove, ali i životinje. Kako su kazali, Vlada RS, odnosno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede subvencioniše polisu osiguranja za primarne poljoprivredne proizvođače do 50 odsto, odnosno do 25.000 KM po osiguraniku.
“Primjera radi, osnovno osiguranje po hektaru pšenice košta 32 KM, ječma 38,9, a kukuruza 42,9 KM. Da bi voćar osigurao plod, a time i svoj prihod, potrebno je da izdvoji 1.280 KM po hektaru voćnjaka sa zasadom jabuke i šljive, 2.560 za krušku i 3.860 maraka u slučaju breskve”, pojasnili su iz “Dunava”.
Koliko je osiguranje povoljno kažu da potvrđuje i podatak da je u sklopu paketa paušalnog osiguranja za imanje vrijedno oko 100.000 KM potrebno izdvojiti samo 200 maraka godišnje da bi bile osigurane sve zgrade i objekti domaćinstva, priključne mašine i alat, životinje i zalihe proizvoda. Cijena ove vrste polise se uvećava za dodatnih 50 KM da bi imanje bilo osigurano i od rizika poplave.
“Iako postoji i dodatna pogodnost da osiguranik može platiti samo 10 odsto novca prilikom zaključenja polise, a ostatak prema dogovoru, odnosno nakon prodaje voća, povrća ili stoke, još ne postoji značajan interes za ovom vrstom osiguranja”, rekli su iz “Dunava” i dodali da na sve načine pokušavaju skrenuti pažnju poljoprivrednim proizvođačima da osiguranje nije skupo i da se višestruko isplati. Nezavisne novine