DOBOJ, Savez malih akcionara Republike Srpske najavio je danas da će se početkom maja obratiti Ministarstvu bezbjednosti BiH sa zahtjevom da se privredni predmeti u kojima, kako navode, ima elemenata korupcije, a u nadležnosti su pravosudnih organa Republike Srpske, prenesu na institucije BiH.
Predsjednik Saveza Nebojša Jugović kao povod ističe nezadovoljstvo naredbom Okružnog tužilaštva u Doboju o obustavi krivičnog postupka protiv Pere Bukejlovića, jednog od vlasnika dobojske fabrike kompresora, pneumatskih alata i opreme “Trudbenik” i dodaje da je “riječ o višemilionskoj pljački preduzeća sa elementima korupcije pojedinaca i institucija Srpske”.
“Slučaj `Trudbenika` potvrđuje da u Republici Srpskoj nema političke volje za borbu protiv kriminala i korupcije, pogotovo od pravosudnih organa i tužilaštva”, tvrdi Jugović.
Predsjednik Malih akcionara “Trudbenika” Hanifa Fočo iznenađena je naredbom o obustavljanju krivičnog postupka protiv Bukejlovića, jer je, kako navodi, istražnim radnjama policije utvrđeno da postoji osnova za pokretanje krivičnih postupaka, o čemu je dobojski Centar javne bezbjednosti izdao i saopštenja.
Fočo navodi da je tokom privatizacije ovog preduzeća iz sudskih spisa nestao dio dokumentacije, nakon čega je Malim akcionarima umanjeno vlasništvo nad “Trudbenikom” sa 57 odsto na svega 37 odsto.
Odgovornim za trenutnu lošu situaciju u “Trudbeniku”, koji je u predstečajnom postupku, osim Bukejlovića, ona smatra i Poresku upravu koja nije vršila provjeru prijava i plaćanja poreza, te predstavnike Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom u Upravnom odboru “Trudbenika”.
Nekadašnji član Upravnog odbora u ime Malih akcionara u “Trudbeniku” Ljubo Milutinović ukazao je i na slučaj nezakonitog prenošenja vlasništva mašinskog parka sa matičnog preduzeća “Trudbenik” na “Trudbenik enerdži” kada su, između ostalog, vještaci mašinu vrijednu 1.059.000 KM sveli na svega 84 KM.
On podsjeća da je 13. aprila završeno glavno ročište o ovom predmetu na koje se čeka riješenje.
Predstavnik sindikata u “Trudbeniku” Predrag Jorgić ističe da radnici izlaz iz loše situacije vide u reorganizaciji preduzeća, zbog čega su pokrenuli zahtjev za stečaj preduzeća, a rješenjem Okružnog privrednog suda Doboj od 25. marta pokrenut je prethodni postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje stečajnog postupka.
Jorgić navodi da se radnicima duguje 25 plata, devet godina im nije uplaćen radni staž, a fabrika ne radi od oktobra prošle godine i isključeni su joj struja i voda.
U Okružnom tužilaštvu u Doboju Srni je potvrđeno da je u predmetnom slučaju donesena naredba o obustavi krivičnog postupka i dostavljena Udruženju malih akcionara, koje je na tužilačku odluku moglo podnijeti pritužbu.
Načelnik dobojskog Centra javne bezbjednosti Dragan Prodanović je na konferenciji za novinare održanoj 24. septembra prošle godne rekao da je Okružnom tužilaštvu u Doboju podnesen izvještaj protiv pet odgovornih lica u preduzećima “Trudbenik” i “Trudbenik enerdži” osumnjičenih da su, nepravilnim izdvajanjem sredstava, pričinili materijalnu štetu od 6.346.272 KM bez kamata najvećim povjeriocima, između ostalih i radnicima.
Dobojska policija je u oktobru Okružnom tužilaštvu dostavila izvještaj protiv direktora “Trudbenika” Luke Miloša i direktora “Trudbenik enerdžija” Zorana Jovanovića da su zloupotrijebili jednokratnu pomoć fonda solidarnosti Republike Srpske od 88.000 KM. Srna