SREBRENICA, U pet opština regije Birač registrovano je šest udruženja pčelara sa oko 500 članova koji posjeduju oko 30.000 košnica i prošle godine su, prema procjenama, proizveli oko 150 tona meda.
Prema tvrdnjama predsjednika pčelarskih udruženja, broj pčelara je mnogo veći, ali mnogi imaju po nekoliko košnica i bave se pčelarstvom iz hobija, pa se ne učlanjuju u udruženja, a ima i pčelara koji se ovim pozivom bave profesionalno, ali rade individualno i ne žele da se udružuju.
Mnogi pčelari jedne godine plate članarinu i prekinu to činiti i oni se ne smatraju članovima ovih udruženja.
Ni u opštinskim službama za poljoprivredu nema preciznih podataka o broju pčelara i pčelinjih društava, ali u opštinama Zvornik, Milići, Vlasenica i posebno Bratunac ističu da je u porastu broj pčelara i pčelinjih rojeva i da je pčelarstvo u razvoju.
U Srebrenici je pčelarstvo u ekspanziji, jer je u ovoj opštini broj pčelinjih društava u posljednjih 15 godina sa nekoliko stotina košnica porastao na oko deset hiljada rojeva.
Oko 130 pčelara u ovoj opštini učlanjeno je u udruženja “Osat” i “Skelanka” koja su prošle godine proizvela oko 150 tona meda zahvaljujući prostranim, nezagađenim medonosnim prostranstvima.
Po količinama proizvedenog meda, srebrenički pčelari su rekorderi u regiji Birač, a kažu da tome najviše doprinosi potpuno nezagađena priroda i vegetacija bogata različitim vrstama trava i drveća.
Srebrenica ima 130 udruženih pčelara kao i Bratunac koji ima duplo više i Zvornik sa višestruko većim brojem stanovnika.
Srebrenička kancelarija međunarodne organizacije “Ker internešnel” organizovala je sastanak sa predstavnicima pčelarskih udruženja iz regije Birač s ciljem pružanja podrške razvoju pčelarstva, povezivanju pčelara radi njihovog zajedničkog nastupa i obezbjeđenja sigurnog tržišta za med i druge pčelinje proizvode kao što su propolis, vosak i drugi.
Pčelari su ukazali na nejasnoće i probleme oko registracije vozila za transport pčela na pašarenje, na nedovoljnu opremljenost za preradu pčelinjih proizvoda, nedostatak edukacije i problem liječenja pčela.
Zatraženo je da se izvrše dopune i izmjene određenih zakona i pravilnika koji se odnose na pčelarstvo kako bi se ova oblast bolje uredila i preciznije definisali neki propisi, te da se insistira na njihovoj praktičnoj primjeni jer bi to omogućilo dalji i ravnomjerniji razvoj pčelarstva i zaštitu pčela od primjene herbicida na određenoj udaljenosti od pčelinjaka.
Za rješavanje ovih pitanja zatraženo je razumijevanje i pomoć Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, jer pčelarstvo je velikom broju porodica osnovna djelatnost i izvor egzistencije, a ne hobi, i zato je potrebno da se više pažnje posveti normativnom regulisanju ove djelatnosti.
Razvoju pčelarstva u ovoj regiji doprinose i neke međunarodne organizacije koje djeluju u Birču kao što su Japanska agencija za međunarodni razvoj i UNDP koje su donirale košnice i opremu nekim pčelarima, što su najavile i za ovu godinu.
Zahvaljujući tim organizacijama, neki pčelari iz Srebrenice i Bratunca su izlagali svoj med na svjetskim sajmovima i osvojili zlatne medalje za kvalitet meda u Japanu, Francuskoj i Turskoj.
Projekat-menadžer kancelarije “Ker internešnela” u Srebrenici Branislav Tanasijević izjavio je da će ova organizacija, u narednom periodu, posvetiti veću pažnju i pružiti podršku pčelarima u okviru projekta “Uključiv ekonomski rast i stvaranje zaposlenja u regiji Birač” vrijedan 720.000 evra koje su obezbijedili EU, “Ker Austrija” i Austrijska razvojna agencija. Srna