LONDON, Nafta i zlato predvode nove pozitivne trendove na robnim tržištima, navode ekonomski portali.
Tokom prvog kvartala ove godine, “Blumberg komoditi indeks” pao je na vrijednost koju je zadnji put imao prije 17 godina, a mnoge ključne sirovine suočile su se sa prevelikom ponudom i padom potražnje.
Istovremeno, rudarske i energetske firme doživjele su pad troškova proizvodnje zbog slabijih lokalnih valuta i pada cijena energenata.
Tokom marta vidjeli su se znakovi stabilizacije, te bi drugi kvartal mogao, napokon, ponovo da pokaže kako na tržištu robe ima zanimljivih i dinamičnih trendova.
Ole Hansen, glavni rukovodilac za tržište roba u Saxo banci, ističe da je u prvom kvartalu najuspješnija roba bila – zlato.
“Najbolja i za mnoge iznenađujuće najuspješnija roba tokom prvog kvartala bilo je zlato, koje je započelo godinu sa cijenom `osuđenom na propast` zbog očekivanja rasta američkih kamatnih stopa i dolara”, navodi Hansen.
Kako se ulazilo u drugi kvartal tako je zlato zadržalo svoju snagu uprkos poboljšanim stanjima na drugim tržištima.
Pojedini analitičari upravo to smatraju početnim znakom opasnosti – ako zlato nastavi rasti, neće se dogoditi značajniji oporavak roba koje zavise od ekonomskog rasta, kao što su industrijski materijali i energija, navode iz Saxo Banke.
Državni dug u razvijenom svijetu od oko 16 biliona dolara trenutno ima prinos od jedan odsto ili manje, kako navodi “Blumberg”.
Taj korak prema sve nižim i negativnim stopama vjerovatno je jedan od glavnih razloga zašto je zlato ponovno zanimljivo investitorima.
Hansen naglašava da u drugom kvartalu ne očekuje značajniju obnovu cijene zlata i vjeruje da će se trgovati, maksimalno, na nivou od 1.310 dolara za uncu.
Tokom prvog kvartala nafta je na sebe preuzela ulogu pokretača svega i vidi se poboljšanje raspoloženja u odnosu na “mračno doba” iz januara kada je cijena nafte tipa “Brent” pala na najnižu tačku u zadnjih 12 godina.
Dugoročno gledano, višemilionsko smanjenje ulaganja u pronalazak novih izvora nafte pomoći će poravku cijena u nadolazećim godinama.
Kada je riječ o drugom kvartalu, stručnjaci očekuju da cijena nafte bude između 35 i 40 dolara za barel, bez rizika da će ići značajno niže, zaključuju iz Saxo banke. Srna