BANJALUKA, Period otplate za pojedinačne investicije u unapređenje energetske efikasnosti u zgradarstvu iznosi od osam do 10 godina, što znači da se iz vlastitih, ostvarenih ušteda mogu finansirati investicije u građevinarstvu, a to je ogroman potencijal za Republiku Srpsku i BiH jer neće biti prinuđene da se dodatno zadužuju, već će koristiti vlastite resurse za finansiranje investicija.
Pomoćnik ministra za koordinaciju projekata i razvoj u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Miloš Jokić pojasnio je da su višestruke koristi od sprovođenja mjera za unapređenje energetske efikasnosti u zgradarstvu, a neke su odmah vidljive, kao što su smanjenje potrošnje energije, a time i stvaranje određenih ušteda.
On je, u pauzi radionice o temi “Ekonomski efekti unapređenja energetske efikasnosti u zgradarstvu” u Banjaluci, podsjetio da od 1. januara, u skladu sa Zakonom o uređenju prostora i građenju, svi novi objekti u Srpskoj moraju imati urađen energetski pregled, odnosno moraće posjedovati sertifikat da zadovoljavaju određeni energetski razred.
“To stvara povoljnije uslove na tržištu, s obzirom da će naši građani sada biti u mogućnosti da znaju kakav objekat kupuju, odnosno koja su njegova energetska svojstva”, pojasnio je Jokić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo planira da Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske ojača kao instituciju i poveća mu prihode, da bi se posredstvom njega mogle davati i određene subvencije.
Jokić je naglasio da su na današnjoj radionici predstavljeni makroekonomski modeli koji su razvijeni u institutima u Velikoj Britaniji i Njemačkoj, a koji obuhvataju ekonomske efekte unapređenja energetske efikasnosti.
On smatra da je veoma važno analizirati efekte na nivou ukupne ekonomije kada je riječ o pokretanju privrednih aktivnosti i stvaranju novih radnih mjesta, smanjenju javnih rashoda, odnosno povećanju javnih prihoda.
“Modeli koje smo imali prilike danas vidjeti na radionici predstavljaju instrument da sve te efekte analiziramo zajedno i napravimo kvalitetnu postbenefit analizu koja će nam omogućiti praćenje efekata postojećih projekata, ali i dobru osnovu za planiranje i kreiranje novih politika”, istakao je Jokić.
Predstavnik Njemačkog instituta za energetsku efikasnost u zgradarstvu Ulrike Ler navela je da Njemačka ima bogato iskustvo kada je riječ o unapređenju energetske efikasnosti u zgradarstvu, te da u Republici Srpskoj postoji veliki potencijal za bavljenje energetskom efikasnošću, što može donijeti i brojne prilike za zapošljavanje.
Ona je poručila da se investicije u energetsku efikasnost veoma brzo isplate.
Radionicu o temi “Ekonomski efekti unapređenja energetske efikasnosti u zgradarstvu” organizovali su Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i Njemačko društvo za međunarodnu saradnju.