KAIRO, Egipat je predstavio dugo očekivani ekonomski program, u nastojanju da obezbijedi inostranu pomoć i investicije koje su neophodne za oživljavanje nacionalne ekonomije, prenosi njujorška agencija “Blumberg”.
Najnovijim planom, zvanični Kairo poziva na usvajanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) i prodaju udjela u državnim kompanijama.
Egipatski premijer Šerif Ismail je upozorio da je zemlja suočena sa “teškim odlukama” i da se “još uvijek nalazi u opasnoj zoni”.
Egipatske vlasti nastoje da povrate povjerenje investitora i da odblokiraju isplatu dodatne pomoći kako bi pokrile budžetski deficit koji bi, prema nekim projekcijama, mogao dostići 11,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u fiskalnoj godini koja se završava 30. juna, navodi njujorška agencija.
Centralna banka Egipta je prošle nedjelje podigla referentnu kamatnu stopu na najveći nivo od 2006. godine, nakon što je prethodno devalvirala nacionalnu valutu za preko deset odsto.
Ovakvi potezi su, kako navodi “Blumberg”, dio paketa mjera namijenjenog rješavanju problema nestašice dolarskih rezervi, što je ugrozilo privredni rast Egipta i naštetilo investicijama.
Uvođenje PDV-a je, prema riječima guvernera centralne banke Tareka Amera, ključni korak za dobijanje prve tranše zajma Svjetske banke u iznosu od tri milijarde dolara.
Od 2013. godine, Egipat se u velikoj mjeri oslanja na pomoć, donacije i investicije bogatih zemalja Persijskog zaliva, vrijedne više desetina milijardi dolara, ali će njihova pomoć vjerovatno u budućnosti opasti zbog pada cijena nafte na globalnom tržištu, ocijenjuje njujorška agencija. Tanjug