BANJALUKA, Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske Dragan Gnjatić rekao je da će, ukoliko Vlada Srpske ne pristane na pregovore o novom posebnom kolektivnom ugovoru i donese pravilnik o radu koji je u nadležnosti poslodavca, na šta ima pravo prema novom Zakonu o radu, Sindikat donijeti odluke o budućoj sindikalnoj borbi.
On je na konferenciji za novinare u Banjaluci, u pauzi sjednice Republičkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture, pojasnio da, prema novom Zakonu o radu, rok za pristupanje pregovorima u vezi sa novim Posebnim kolektivnim ugovorom ističe u nedjelju, 20. marta, te da je Sindikat resornom ministru uputio tri dopisa, kojim je tražio pristupanje pregovorima, ali se u Ministarstvu još nisu izjasnili.
“Većina radničkih prava definisana su opštim i kolektivnim ugovorima. Istekom roka za pristupanje pregovorima, sva su ugrožena”, naglasio je Gnjatić.
On je podsjetio da su prosvjetni radnici, u odnosu na ostale budžetske korisnike, zakinuti za koeficijente.
“Tražili smo na današnjoj sjednici od predstavnika Ministarstva da kažu da li će se u zakonskom roku pristupiti pregovorima i da li će ih uopšte biti. Oni nisu ništa mogli reći, ali očekujem da se danas izjasne. Još sutra ćemo uputiti dopis ministru, a poslije ćemo vidjeti šta ćemo činiti, jer imamo na raspolaganju sve oblike sindikalne borbe da zaštitimo zaposlene i da se izborimo za naša prava”, poručio je Gnjatić.
On je podsjetio da Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske duguje oko dva miliona KM za 6.500 radnika u prosvjeti i kulturi za naknade za prevoz, jubilarne naknade, naknade za rođenje djeteta i smrtni slučaj, te ostale naknade.
Gnjatić je rekao da su predstavnici Ministarstva koji su prisustvovali današnjoj sjednici iznijeli uvjeravanje da će dugovanja biti izmirena, kao i da je ovaj sindikat, stupanjem na snagu novog Zakona o radu, upućen na Agenciju za mirno rješavanje sporova, te prosvjetni radnici putem Agencije traže nagodbe, a svaki pojedinac će odlučiti da li će se upustiti u tužbe.
“Sindikat će pomoći svojim kolegama da ostvare prava”, poručio je Gnjatić.
Član Republičkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture iz reda visokog obrazovanja Dimitrije Ćeranić istakao je da se boji da će otezanje Vlade i nadležnih ministarstava sa početkom pregovora za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora potvrditi bojazan koju je sindikat izrazio kada je usvajan novi Zakon o radu da se njime žele ukinuti kolektivni ugovori koji garantuju većinu radničkih prava.
On je pojasnio da 20. aprila prestaju da važe opšti i posebni kolektivni ugovori i tada se neće više znati koja sve prava pripadaju radnicima niti u kojem obimu.
“Bojimo se da Vlada neotpočinjanjem pregovora želi da ostanemo bez tih prava, što bi dovelo do potpune katastrofe na tržištu rada Republike Srpske i umanjenja prava radnika”, kaže Ćeranić. Srna