BEOGRAD, U Beogradu se održava prvi Sajam ženskog preduzetništva, koji je okupio 48 kompanija u vlasništvu dama, koje promovišu svoje poslovanje.
Jedna od njih je i Jelena Markulin Mitić, osnivač i vlasnik “Art polis gallery”, koji pruža usluge grafičkog dizajna i okuplja dvadesetak umjetničkih galerija i kreativnih slobodnih umjetnika i dizajnera.
Otvarajući sajam, ona je rekla da se po završetku studija u Barseloni vratila u zemlju sa željom da uobliči kreativni duh sa ovih prostora, organizuje mlade i odgovori ih da ne odnose umjetnost odavde.
“Neka njihove i moje umjetnine odlaze iz naše zemlje samo ako su kupljene u njoj”, kazala je Markulin Mitić.
Vratila se, kaže, jer je kultura naše zemlje glavni brend na kome radi, a za dame je imala jasnu poruku: “Definišite uspjeh pod svojim uslovima, ostvarite ga svojim pravima i izgradite život koji će te uspješno živeti”.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali poručio je na otvaranju da sajam ženskog preuzetništva potvrđuje želju i napore da se konačno obezbijedi rodna ravnopravnost koja je neophodna za naš grad.
“Ekonomski jake i samostalne žene treba da budu osnova preduzetništva, jer to je onda i bolja i ljepša porodica, onda možete da se borite i protiv nasilja u porodici”, rekao je Mali i dodao da je to jedan od prioritetnih zadataka nadležnih.
On je istakao da nadležni žele da na svaki način obezbijede da se privrda u gradu pokrene, otvaraju nova preduzeća i nova radna mjesta.
Mali je rekao da je u budžetu grada obezbijeđeno pet miliona dinara za ženske preduzetnice, ali da one svakako mogu da konkurišu i za različite vrste subvencija, za koje je izdvojeno 62 miliona, napominjući da ovog puta samohrani roditelji imaju prednost u dodjeli subvencija.
“Ovo pokazuje da brinemo i da vam dajemo podršku da ostvarite snove i viziju i pokažete i drugima koliko možete”, poručio im je gradonačelnik.
Predsjednica skupštinskog Odbora za privredu Aleksandra Tomić istakla je da su tema ženskog osnaživanja i preduzetništva veoma važne, ali da se o tome više pričalo, a manje radilo.
Prema njenim riječima, Vlada Srbije opredjelila sredstva preko Razvoje agencije Srbije više od 100 miliona za nove kreditne linije za žensko preduzetništvo.
“Žene koje žele start ap kredite, da započnu mali biznis, ali i one koje žele da unaprijede svoje biznise, treba da pripreme projekte i biznis planove, a država će im pomoći”, rekla je ona.
Sajam je, dodala je, ne samo prilika da se preduzetnice okupe, već i da građani vide za šta su one sposobne, a grad je pokazao da ima sluha a žensko preduzetnioštvo.
Direktor NSZ Zoran Martinović kazao je da ta služba ima dobru saradnju sa Savjetom za zapošljavanje grada Beograda, navodeći da grad svake godine izdvaja sve više sredstava za zapošljavanje.
“Ovo je godina preduzetnišvta, a treba da pokušamo da afirmišemo što više žensko preduzetnštvo. Oko 30 odsto malih i srednjih preduzeća su ženska preduzeća i taj broj treba uvećati, ili bar očuvati na tom nivou”, rekao je Martinović.
On je rekao da na evidenciji NSZ žene čine 51 odsto, ali da je prošle godine od ukupnog broja zaposlenih sa evidencije bilo 51,3 odsto pripadnica ljepšeg pola.
On je kao značajan istakao i program samozapošljavanja, navodeći da je javni poziv za taj program otvoren do 18. aprila i pozivajući sve zaintereosvane da se prijave. Tanjug