LONDON, Ako bi građani Britanije na referendumu odlučili da napuste EU to bi bilo loše za evropsku i svjetsku privredu, kaže njemački ministar finansija Volfgang Šojble.
Izlazak Britanije iz EU posle referenduma zakazanog za 23. jun bi značio da Unija ostaje bez svoje druge po veličini privrede i najbogatijeg finansijskog centra, ali je premijer Britanije Dejvid Kameron izjavio da je za njegovu zemlju bolje da ostane u tom bloku.
“Usljedile bi godine izuzetno teških pregovora, koji bi bili teški i za EU. A poslije bi godinama imali neizvjesnosti koje bi bile otrov za privrede Velike Britanije, evropskog kontinenta, kao i za čitavu svjetsku privredu”, istakao je Šojble.
On je izjavio da bi bila katastrofa kad bi Britanija napustila EU, ali, iako bi Unija bila slabija bez Britanije, ona “ne bi zbog toga počinila samoubistvo”.
Šojble je dodao da, iako bi Britanija nakon napuštanja EU i dalje mogla da trguje sa tim blokom, ona ne bi imala prednost pristupa jedinstvenom evropskom tržištu, a da istovremeno ne prihvaća slobodu kretanja za državljane EU i ne doprinosi budžetu bloka.
Njemački ministar finansija je odbacio ideju da bi Britanija mogla da slijedi primjer zemalja poput Norveške, koja prihvata slobodu kretanja, uplaćuje svoj doprinos budžetu EU i primjenjuje pravila i propise jedinstvenog tržišta, ali nema pravo glasa o tim propisima.
“Zaista ne vidim zašto bi Britanija željela da ostane unutar jedinstvenog tržišta ako ne može da odlučuje o njemu. To nema smisla”, istakao je Šojble.
Ankete u posljednje vrijeme pokazuju da ostanak Britanije u EU podržava 40 odsto Britanaca, prema 37 odsto onih koji se zalažu za napuštanje bloka. Tanjug