NOVI GRAD, Godišnje potrebe za hljebnim žitom u Republici Srpskoj su oko 220.000 tona, a proizvodnja je između 120.000 i 150.000 tona, zbog čega se pšenica uvozi, rekao je danas Goran Đurašinović iz Zavoda za strna žita Instituta Republike Srpske.
Đurašinović je, u Novom Gradu na predavanju za poljoprivredne proizvođače, istakao da je prosječan prinos pšenice u Srpskoj između 3,2 i 3,6 tona po hektaru nizak.
“Razlog su heterogena i nedovoljno plodna zemljišta, uski plodoredi, kasna sjetva, neadekvatna mehanizacija, improvizacija tehnologije i agroekološki uslovi”, pojasnio je Đurašinović.
Prema njegovim riječima, nove sorte pšenice imaju visok potencijal rodnosti koji se može postići ako se poštuje sortna tehnologija.
“Izbor sorte utiče na prinos 40 odsto, tehnologija i vremenski uslovi po 30 odsto”, navodi Đurašinović.
On je dao preporuke za izbalansirano đubrenje, kvalitetnu pripremu zemljišta, prihranu i zaštitu usjeva pšenice.
Goran Ostić iz Zavoda za kukuruz Instituta Republike Srpske govorio je o tehnologiji proizvodnje kukuruza, a Svetko Vojin iz Zavoda za krmno bilje o značaju sijanih travnjaka u proizvodnji voluminozne stočne hrane.
Predavanje je održano u organizaciji Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i opštinskog Odsjeka za poljoprivredu. Srna