PEKING, Kineski premijer Li Kećeng pokušao je da ublaži strepnje vezane za usporavanje ekonomije njegove zemlje, pošto su učesnici globalnog samita finansijskih lidera (G20) pozvali vladu u Pekingu da ubrza reforme koje stvaraju nova radna mjesta, radi stimulisanja privrednog rasta koji posustaje.
U video poruci, na sastanku ministara finansija i guvernera centralnih banaka Grupe 20 najvećih svjetskih privreda u Šangaju, emitovanoj u petak, premijer Li je izjavio da Peking ima alate i resurse za borbu protiv regresivnih pritisaka na rast, izvještava agencija AP.
Šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard, takođe je u petak apelovala na brže sprovođenje reformi obećanih 2014. godine na samitu G-20.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble odbacio je učešće u novim zajedničkim podsticajima za privredu.
Guverner centralne banke Kine pokušao je da ublaži strahove da bi Peking mogao da devalvira svoju valutu, juan, radi podsticanja izvoza.
Ministar finansija SAD-a Džejkob Lu, upozorio je ranije da se ne može očekivati “odgovor na krizu u ne-kriznom okruženju”.
Kineski domaćini su, kako ocijenjuje AP, željeli da na dvodnevnom sastanku u Šangaju promovišu svoju kampanju da se Pekingu da veće pravo glasa u upravljanju globalnom trgovinom i finansijama. Umjesto toga, kineske vlasti su se našle u poziciji da brane svoj ugled i kompetentnost nakon berzanske i valutne krize.
“Kineska ekonomija ima veliki potencijal, elastičnost i fleksibilnost, i mi ćemo kapitaliziovati”.
Kineski ekonomski rast je usporio prošle godine na 25-godišnji minimum od 7,3 odsto i obim trgovine je splasnuo. U ovoj godini se predviđa dalji pad. Tanjug