DOBOJ, Opštine koje su najviše pogođene poplavama, Doboj, Doboj Jug, Maglaj, Šamac i Domaljevac, skoro dvije godine nakon katastrofe dobili su infrastrukturu vrijednu 4,7 miliona evra.
Projekat “Obnovom infrastrukture do ekonomskog jačanja zajednica” finansirala je organizacija USAID sa 3,2 miliona evra, realizovao ga je Catholic relief services (CRS) BiH, a finansijsku podršku su dale i opštine u kojima je realizovan projekat s oko 900.000 evra, te pojedine federalne institucije.
“Od ovih projekata direktnu korist u ovih pet opština ima skoro 100.000 ljudi i 1.700 malih i srednjih preduzeća”, izjavio je Mark de Silva, direktor CRS za BiH (Chatolic releife service). U sklopu projekta su, između ostalog, u Doboju i Šamcu rekonstruisani vatrogasni domovi, u opštinama Doboj Jug i Doboj je obnovljena vodovodna infrastruktura, dok je u Maglaju saniran most u dužini od 130 metara.
Obren Petrović, gradonačelnik Doboja, izjavio je da dvije godine nakon poplave u ovom gradu nisu sanirane republičke institucije, sudovi, Tužilaštvo, pošta, Dom penzionera, te da predstoji sanacija kanalizacione mreže i ulica koje su u majskim i avgustovskim poplavama pretrpjele velike štete.
Iako je Anketni odbor Narodne skupstine u svom izvještaju utvrdio da se tragedija mogla spriječiti da je opasnost oglašena na vrijeme, Petrović tvrdi da nije tačno da opasnost nije oglašena na vrijeme.
“Imamo sada izbore u septembru i vidjećete kako ćemo proći na izborima. Narod će mene kazniti ako bude, kako neko tvrdi. Ja tvrdim da nije tako. Da je sva krivica gradonačelnika, do sada bi imao 20 krivičnih prijava da je odgovoran i kriv”, izjavio je Petrović.
Posljedice poplava osjećaćemo još desetak godina, navodi Mehmed Mustajbašič, načelnik opštine Maglaj, u kojoj je ostalo da se riješi problem stotinak klizišta, koji ugrožavaju 200 objekata, kao i izgradnja 28 potpuno uništenih kuća, te sanacija stotinak poplavljenih domova. Nezavisne novine