SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Senad Softić i amabasador Italije u BiH Ruđero Korijas konstatovali su danas da, uprkos pozitivnom trendu bruto domaćeg proizvoda i monetarnoj stabilnosti, endemska nezaposlenost u BiH i rast spoljnog duga otkrivaju krhkost socio-ekonomskog sistema.
Osnovne teme razgovora bile su situacija u privredi i proces evropskih integracija, saopšteno je iz Ambasade Italije u BiH.
“Makro podaci u kojima pliva privreda BiH indikator su potrebe za jačim zalaganjem na planu socio-ekonomskih reformi dogovorenih sa EU. Uz nezaposlenost mladih koja dostiže 60 odsto, BiH nema alternativu za Evropu, kontinent prema kojem je usmjereno više od 70 odsto njene proizvodnje”, rekao je Korijas.
Pojednostavljenje administracije, redukcija javne uprave i veća transparentnost bankarskog sistema, ističe on, ostali su ključni elementi za budućnost pregovora koji su u toku u vezi sa novim programom pomoći Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
Prema njegovim riječima, Italija, sa više od 30 odsto bankarskog tržišta BiH, koji drže Grupacija Unikredit i Inteza San Paolo, ima potpuni interes da proces reformi ne dođe do “mrtve tačke” i da evropska perspektiva ide naprijed nakon prošlosedmične predaje zahtjeva BiH za članstvo u EU.
“Reforma javne uprave, solidnost i transparentnost bankarskog sistema i privatizacija, fundamentalni su uslovi da bi MMF pokrenuo novi program zaduživanja i pratio BiH u primjeni neophodnih strukturalnih reformi, potrebnih da bi se nastavio put ka Evropi”, smatra italijanski ambasador.
Korijas i Softić pomenuli su i glavne aspekte bilateralnih ekonomskih odnosa, zadržavajući se na pitanju pozitivnog trenda međurazmjene, koji ponovno bilježi Italiju na drugom mjestu na skali partnera BiH u prošloj godini, sa obimom međurazmjene u vrijednosti većoj od 1,5 milijarde evra. Srna