LOS ANĐELES, Kompanije Facebook i Twitter pružile su podršku kompaniji Apple u sporu čuvenog tehnološkog giganta sa saveznom policijom (FBI) u vezi sa slučajem San Bernardino.
Apple je u srijedu odbio da pomogne FBI-ju da dekriptuje sadržaj mobilnog telefona koji je pripadao Saedu Rizvanu Faruku, jednom od učesnika napada koji se dogodio u decembru 2015.
U San Bernardinu u Kaliforniji, kada je ubijeno četrnaestoro ljudi. Enkripcija ili šifrovanje predstavlja proces kojim se vrši izmjena podataka tako da se podaci, ili poruke, učine nečitljivim za osobe koje ne posjeduju određeno znanje (ključ). Na taj način se dobija šifrovana informacija.
Da bi ovi podaci postali razumljivi i upotrebljivi, potrebno je da se dekodiraju. Dekodiranje se vrši procesom suprotnim od enkripcije koji se naziva dekripcija. Okružni sud u Los Anđelesu naredio je Appleu da razbije kod Farukovog smartfona iPhone 5C kako bi FBI mogao da pristupi sadržaju.
Tim Kuk, izvršni direktor Applea, odbio je da izvrši naređenje suda uz obrazloženje da enkripcija već godinama predstavlja najpouzdaniji način zaštite ličnih podataka korisnika, koje bi ova odluka države mogla da ugrozi.
Izvršni direktor Twittera Džek Dorsi izjavio je u tvitu na svojem profilu da podržava odluku kompanije Apple, zahvaljujući Kuku na njegovom vođstvu.
Kompanija Facebook napisala je u saopštenju da osuđuje terorizam i cijeni primjenu zakona kojima je cilj očuvanje bezbjednosti građana, ali je dodala da će se “agresivno boriti” protiv svih zahtjeva države upućenih tehnološkim kompanijama koji podrazumijevaju oslabljivanje sigurnosnih mjera njihovih sistema. Džon Makafi, stručnjak za kompjutersku bezbjednost i osnivač jedne od najvećih kompanija za antiviruse “McAfee“, u međuvremenu je FBI-ju ponudio pomoć u vezi sa razbijanjem koda na spornom uređaju.
“Sarađujem sa timom najboljih hakera na svijetu. Besplatno ću uz njegovu pomoć dekriptovati informacije na telefonu vezanom za slučaj San Bernardino”, izjavio je Makafi za Business Insider.