SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je u drugom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH kojim se uvažavaju preporuke Manivala, s ciljem dodatnog obezbjeđivanja praćenja finansijskih tokova novca.
Nova zakonska rješenja treba da unaprijede sistem prevencije borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u skladu sa preporukama Manivala.
Poslanici su u prvom čitanju usvojili Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, čiji je predlagač Savjet ministara BiH.
Prijedlogom zakona se uvodi i definiše pojam “kandidati na obuci” kao kategorija lica na službi u Oružanim snagama, fleksibilnije uređuje procedura izbora i imenovanja oficira na formacijsko mjesto komandanta puka, preciznije se propisuju uslovi za unapređenje, te sticanje uslova za penziju.
Predloženim odredbama pomjera se starosna granica za penzionisanje oficira sa 55 na 57 godina i podificira sa 50 na 55 godina, uz obrazloženje da je dosadašnja praksa pokazala da je veliki broj oficira sa iskustvom potrebnim Oružanim snagama morao napustiti službu zbog navedenog zakonskog ograničenja.
Kada je riječ o podoficirima, prema postojećem zakonskom rješenju, moraju biti otpušteni iz službe sa navršenih 50 godina, pri čemu nemaju mogućnost penzionisanja iako imaju 35 godina staža. Pomjeranjem starosne granice za podoficire, stekli bi uslov za penzionisanje po prestanku službe, navodi se u Prijedlogu zakona.
Dužina trajanja službe za profesionalne vojnike, angažovane na poslovima deminiranja, produžava se za tri godine, odnosno do 38. godine.
Usvajanjem izmjena zakona prijem lica u Oružane snage BiH bio bi odgođen u narednih pet godina, što bi u periodu od 2016. do 2020. godine smanjilo troškove Oružanih snaga za 3.470.960 KM.
Kada je riječ o obavezama BiH po pitanju izrade pravnih propisa u domenu kibernetičke bezbjednosti u skladu sa Konvencijom o kibernetičkom kriminalu i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, usvojen je zaključak da Predstavnički dom u roku od 60 dana izvrši analizu neusklađenosti pravnih propisa u domenu sajber bezbjednosti i u skladu sa tim proslijedi u proceduru izmjenu postojeće legislative, te eventualno i nova zakonska rješenja iz nadležnosti institucija BiH.
Usvojena je poslanička inicijativa Denisa Bećirovića /SDP/ kojom se zadužuje Savjet ministara BiH da, najkasnije u roku od 150 dana od dana usvajanja ove inicijative u Predstavničkom domu, sačini Program integracije BiH u EU i dostavi ga Predstavničkom domu.
Predstavnički dom usvojio je i poslaničku inicijativu Monike Tomić /HDZ/ kojom se zadužuje Savjet ministara BiH da u roku od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative u Predstavničkom domu u parlamentarnu proceduru dostavi Analizu reforme obrazovanja u BiH, sa posebnim osvrtom na reformu srednjoškolskog obrazovanja i mogućnosti uvođenja obaveznog srednjoškolskog obrazovanja. Srna