SARAJEVO, U Sarajevu je danas održana konferencija povodom završetka druge faze projekta “Preduzetničko učenje u obrazovnim ustanovama” u koji je u protekle dvije godine EU uložila oko milion evra, a cilj je bio da se uspostavi veza između obrazovnih ustanova i poslovnog sektora.
Šef operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju Delegacije EU u BiH Masimo Mina zadovoljan je postignutim rezultatima projekta u koji je bilo uključeno 45 škola iz cijele BiH.
“Ovo je način na koji zemlja može postati konkurentna i razvijati svoju ekonomiju i riješiti pitanje zapošljavanja”, rekao je Mina.
On je istakao da je ovo jedna od oblasti gdje je BiH napravila korak naprijed kada je riječ o uvođenju preduzetničkog učenja u škole.
Pomoćnik ministra civilnih poslova BiH u sektoru za obrazovanje Adnan Husić kaže da je projekat dao konkretne rezultate, kao što su uvođenje preduzetništva u osnovno i srednje obrazovanje u BiH.
Prema njegovim riječima, BiH je prva u regionu koja je počela kompleksan proces uvođenja preduzetništva u obrazovni sistem da bi se učenici spremili za buduća zanimanja na način da ideje mogu pretočiti u konkretne aktivnosti.
Direktor Poljoprivredne škole iz Banjaluke Edi Haneš rekao je da već osam godina rade na stvaranju partnerstava sa srednjim stručnim školama iz Srbije, Slovenije i Hrvatske, kao i sa privrednim subjektima.
Haneš je napomenuo da su realizovali ideju pokretanja firme “Zdrava logika” koja otkupljuje proizvode njihove škole, zapošljavaju učenike koji završe Poljoprivrednu školu, rade zajedničke projekte i na taj način vrše popularišu poljoprivredu i proizvodnju zdrave hrane što je budućnost našeg društva. Srna