NJUJORK, Dolar se u petak na međunarodnim deviznim tržištima donekle stabilizovao prema korpi valuta, no ostaje na putu najvećeg nedjeljnog gubitka od 2009. godine, dok ulagači čekaju najnoviji američki izvještaj o zaposlenosti kako bi ocijenili podupire li ono stajalište da američka centralna banka Fed više neće dizati kamatne stope u ovoj godini.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema šest najznačajnijih svjetskih valuta, ojačao je za 0,2 odsto, na 96,651 bodova. Donekle se tako stabilizovao u odnosu na četvrtak kada je u jednom trenutku skliznuo na 96,239 bodova, najniži nivo od kraja oktobra prošle godine.
Od početka ove sedmice američka je valuta oslabila za gotovo tri odsto u odnosu na korpu valuta, jer su očekivanja da će Fed još barem jednom ove godine podići kamatne stope gotovo splasnula uslijed naznaka slabosti u američkoj ekonomiji i zbog zabrinutosti u pogledu rasta globalne ekonomije.
U petak se kurs dolara donekle stabilizovao, kao i ostale najvažnije svjetske valute, no ulagači su na većem oprezu pred taj ključni izvještaj s tržišta rada koje bi im trebalo dati bolji uvid u stanje najveće svjetske ekonomije.
Evro je u takvom ozračju prema dolaru skliznuo za 0,2 odsto, na 1,1190 dolara, no na putu je sedmičnog dobitka za više od tri odsto, najvećeg sedmičnog dobitka od oktobra 2011. godine.
Njegov uspon nastavljen je uprkos jučerašnjim izjavama čelnika Evropske centralne banke (ECB) da je rizik prekasnog reagovanja na vrlo nisku inflaciju veći od onog da se nešto preuranjeno u tom smislu preduzme, čime se sugeriše da će dalje ublažavanje monetarne politike možda biti nužno.
Dolar je, pak, ostao više-manje nepromijenjen u odnosu na jen, na 116,80 jena, nedaleko najnižih nivoa u dvije sedmice od 116,525 jena, a izbrisao je sve dobitke ostvarene od prošloga petka kada je japanska centralna banka objavila da uvodi negativnu kamatnu stopu.
Analitičari u Reutersovoj anketi očekuju da će izvještaj o zaposlenosti u SAD-u pokazati da je u januaru bilo otvoreno 190 hiljada novih radnih mjesta. No, jučerašnji podaci pokazali su da su nedjeljni zahtjevi za naknadama za nezaposlene na nedjeljnom nivou porasli više nego što se očekivalo, sugerišući da bi stanje na američkom tržištu rada moglo biti slabije nego što mnogi misle.
Valutna analitičarka Commerzbanka Thulan Nguyen kaže da slabe brojke vjerovatno neće značajnije pritisnuti kurs dolara, budući da je ionako već znatno oslabio posljednjih dana.
“Iako je generalno prisutna skepsa među ulagačima u pogledu ciklusa podizanja kamatnih stopa u SAD-u, i to pritišće dolar, vjerovatno nije više ostalo puno prostora za njegovo slabljenje. Bolji izvještaj s tržišta rada moglo bi vratiti nešto povjerenja u pogledu toga ciklusa”, mišljenja je analitičarka Commerzbanka. Hina