BANJALUKA, BiH se, prema indeksu ekonomskih sloboda za ovu godinu, koji zajednički izdaju “The Heritage Foundation” i “The Wall Street Journal”, nalazi na 108. mjestu na svijetu, što je pad za čak 11 mjesta u odnosu na godinu dana ranije.
Prema toj najnovijoj listi, koja je obuhvatila 178 zemalja svijeta, BiH se nalazi na posljednjem mjestu među svim zemljama bivše Jugoslavije i svrstana je među “uglavnom ekonomski neslobodne zemlje svijeta”.
U analizi koju su prenijele agencije stoji da je nakon nekoliko godina skromnog rasta ekonomski učinak BiH pogoršan, dijelom zbog globalnog ekonomskog usporavanja, ali uglavnom zbog nedostatka napretka u poboljšanju regulatorne efikasnosti i otvorenog tržišta politike.
“Država i dalje kontroliše veliki broj firmi, a privatizacija je gotovo u zastoju”, navedeno je u analizi, a prenose agencije. U ovoj analizi kao zabrinutosti za BiH navedene su vladavina prava i upravljanje javnom potrošnjom.
Inače, kada je u pitanju lista na nivou evropskih zemalja BiH se nalazi na 39. mjestu, a ispred nje su Hrvatska, Slovenija, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Bugarska, Albanija, Mađarska i mnoge druge zemlje Evrope. Ako je za utjehu, prema ovim pokazateljima bolje smo rangirani od Grčke i Ukrajine, te Rusije.
Tako se BiH nalazi na listi uglavnom neslobodnih zemalja, a ispred nje na svjetskoj listi nalaze se Zambija, Uganda, Šri Lanka, Liban, Mongolija i druge zemlje.
“Od preduzeća u državnom vlasništvu dominiraju telekomunikacije i energetika. Zakonsko i regulatorno okruženje odvraća određene strane investicije. Finansijski sektor je nerazvijen. Oko 80 odsto bankarskog kapitala je u privatnom vlasništvu, ali nedostatak izvršenja ugovora i nesigurno regulatorno okruženje ograničavaju raspoloživost kredita”, stoji u ovoj analizi.
Kada su u pitanju zemlje regiona, vrijedi spomenuti da je Srbija na ovogodišnjoj listi zabilježila najveći napredak od svih zemalja u regionu, skočivši sa ranijeg 90. na 77. mjesto.
Inače, među prvih pet zemalja na listi su Hongkong, Singapur, Novi Zeland, Švajcarska i Australija, a na začelju liste su Kuba i Sjeverna Koreja. Od velikih svjetskih sila SAD su na 11. mjestu, Njemačka na 17, Kina na 144, a Rusija na 153. mjestu.
Predrag Duduković, član Udruženja ekonomista RS SWOT, rekao je i da druga istraživanja takođe ukazuju da nema slobode u radu preduzeća, već da je veliki broj njih pod kontrolom države.
“Istraživanja su takva kakva su, ali je problem što su teško dokaziva jer kad bi sada u praksi nekog iz javnih institucija pitali rekli bi da imaju potpunu slobodu, da se država ne miješa u rad preduzeća i slično”, rekao je Duduković. Ipak, složio se s činjenicom da je drastična promjena pozicije BiH, koja je nazadovala za 11 mjesta.
“Čim je politička situacija pogoršana u zemlji, automatski se to reflektuje i na sve ostale slobode, tako da se to, naravno, prenijelo i na slobode u ekonomiji, što je pokazao i ovaj izvještaj”, rekao je Duduković.
Zemlje regiona
47. Makedonija
65. Crna Gora
77. Srbija
90. Slovenija
103. Hrvatska
108. BiH
Nezavisne novine