BEOGRAD, U cilju većeg izvoza na tržište SAD zemlje u regionu koje imaju međusobno najveću razmjenu treba da se udruže i naprave proizvode koji su konkurentni.
Savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović kazao je da udruživanjem preduzeća i regionalnim nastupom Srbija i države u regionu imaju veće šanse na američkom, ruskom ili kineskom tržištu.
On je naglasio da su tradicionalno najzastupljeniji proizvodi iz Srbije na tržištu Amerike, osim dijelova za automobilsku industriju, poljoprivredni i proizvodi namjenske industrije.
“Naši proizvodi, sami po sebi kada govorimo o poljoprivrednim proizvodima su konkurentni i kvalitet odgovara, ali moramo da razmišljamo i o količinama, o tome kako su zapakovani, koji su rokovi dospjeća, kao i da li u kontinuitetu možemo da obezbjedimo odgovarajuće količine. To često zaboravljamo, a to je ono što čini konkurentnost”, kazao je Jovanović.
Prema njegovim riječima, PKS nudi sve informacije potrebne preduzećima iz Srbije da se upoznaju sa mogućnošću bescarinskog izvoza u Ameriku, ali preduzeća prvo treba da realno sagledaju svoje kapacitete i šta mogu.
Šef ekonomskog odeljenja ambasade SAD u Srbiji Džeremi Long kazao je da sistem mogućnosti bescarinskog izvoza u Ameriku omogućava da se poveća razmjena roba između te zemlje i Srbije.
“Ovaj sistem omogućava i Srbiji i Americi da se razvijaju i dalje. Pomaže i trgovinsku razmenu koja povećava i zaposlenost u obje zemlje”, kazao je Long.
Prema njegovim riječima, najvažnije je da firme iz Srbije urade malo istraživanje, da se upoznaju sa američkim tržištem i da vide koji su proizvodi tom tržištu interesantni, a onda da pronađu partnera u Americi.
Long je kazao i da se tradicionalno u prošlosti pod trgovinskim preferencijalima u Americi iz Srbije najviše prodavali dijelovi za automobile, smrznuto voće i povrće, kao i lovačko oružje.
Srbija od polovine 2015. ponovo je u statusu povlašćene nacije u trgovini sa SAD i može bez carina da izvozi u tu zemlju oko 5.000 proizvoda i taj povlašćeni status važiće do kraja 2017. godine. Beta