NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu, nakon vrlo nestabilnog trgovanja, cijene akcija oštro pale zbog slabih poslovnih rezultata nekoliko vodećih kompanija i nedovoljno jasne poruke Feda o daljim planovima u vezi kamatnih stopa.
Dow Jones oslabio je 222 boda, ili 1,38 odsto, na 15.944 boda, dok je S&P 500 skliznuo 1,09 odsto, na 1.882 boda, a Nasdaq indeks 2,18 odsto, na 4.468 bodova.
Na Wall Streetu je u srijedu nastavljeno nestabilno trgovanje, pa su na početku sastanka indeksi znatno pali zbog slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata i procjena Applea i Boeinga.
No, kasnije su indeksi nadoknadili sve gubitke, zahvaljujući skoku cijena nafte nakon vijesti da Rusija razgovara s OPEC-om o mogućem smanjenju proizvodnje kako bi se suzio jaz između ponude i potražnje te tako podržale cijene ‘crnog zlata’.
Na londonskom je tržištu cijena barela juče skočila 4,1 odsto, na 33,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2,7 odsto, na 32,35 dolara.
Međutim, pred kraj trgovanja cijene su akcija ponovno oštro pale jer su ulagače razočarale poruke čelnika američke centralne banke nakon njihove dvodnevne sjednice.
Doduše, Fed je, kao što se očekivalo, ostavio ključne kamatne stope nepromijenjene, no nije jasno najavio da će usporiti tempo povećanja cijene novca u ovoj godini, čemu su se ulagači nadali.
Fed je poručio da pažljivo prati razvoj situacije u globalnoj ekonomiji i na finansijskim tržištima te da je američka ekonomija i dalje na putu umjerenog rasta.
“Čini se da čelnici Feda nisu impresionirani događajima na tržištima i da je to nedovoljno da bi promijenili planove. Zbog toga je tržište palo”, kaže Stephen Massocca, direktor u Wedbush Equity Management.
Kada je u decembru po prvi put od 2006. godine povećao kamate, Fed je signalizovao da bi u ovoj godini mogao još u četiri navrata povećati cijenu novca.
Ulagači su se nadali da će s jučerašnje sjednice Fed jasnije poručiti da namjerava usporiti tempo povećanja cijene novca, no kako to nije učinio, uslijedio je pad cijena akcija.
Pritom je osam od 10 sektora S&P 500 indeksa izgubilo na vrijednosti, a najviše su, 2,5 odsto, pale cijene akcija u tehnološkom sektoru.
U tom je sektoru najviše, 6,5 odsto, potonula cijena akcije Applea jer taj tehnološki div procjenjuje da će mu prihodi i prodaja iPhonea u tekućem tromjesečju pasti u odnosu na isti lanjski period.
Još je oštrije, gotovo 9 odsto, potonula cijena Boeinga jer ulagače nisu impresionirali kvartalni poslovni rezultati najvećeg svjetskog proizvođača aviona.
S obzirom na dosad objavljene poslovne izvještaje, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju se da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom kvartalu prošle godine pala 4,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
To znači da prijeti recesija zarada jer se zbog niskih cijena nafte, slabljenja kineske ekonomije i visokog kursa dolara očekuje pad zarada drugo tromjesečje zaredom.
Na evropskim su berzama, pak, cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,33 odsto, na 5.990 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,59 odsto, na 9.880 bodova, a pariški CAC 0,54 odsto, na 4.380 bodova. Hina