ISTOČNO SARAJEVO, Skupština grada Istočno Sarajevo će na sjednici u februaru raspravljati o prijedlogu da godišnji iznos boravišne takse za ugostitelje koji pružaju usluge smještaja u kućama za odmor, apartmanima i sobama za iznajmljivanje bude 30 KM po ležaju, rekao je načelnik gradskog Odjeljenja za inspekcijske poslove Dragan Cvijetić.
Na osnovu Zakona o izmjenama i dopunama zakona o boravišnoj taksi utvrđeno je da se od 1. januara paušalni iznos boravišne takse za ugostitelje koji pružaju usluge smještaja u kućama za odmor, apartmanima i sobama za iznajmljivanje određuje u rasponu od 15 KM do 30 KM za svaki krevet na godišnjem nivou.
Cvijetić je istakao da visinu boravišne takse u navedenom rasponu određuje jedinica lokalne samouprave, uz predhodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske.
On je naglasio da je ugostitelj dužan da nadležnom organu Poreske uprave Republike Srpske dostavi prijavu o iznosu obračunatog paušalnog iznosa boravišne takse do 15. februara tekuće godine, a uplatu izvrši do 31. marta.
Prema njegovim riječima, svi ugostitelji koji pružaju ovu vrstu usluga moraju da budu registrovani, te da izvrše kategorizaciju objekata.
On je pozvao vlasnike kuća za odmor, apartmana i soba za iznajmljivanje, koji su dobili rješenje o kategorizaciji ugostiteljskih objekata, da preduzmu mjere propisane novim Zakonom o boravišnoj taksi da bi ispoštovali zakonom propisane rokove.
“Pozivamo vlasnike kuća za odmor, apartmana i soba za iznajmljivanje, kod kojih je rješenje o kategorizaciji isteklo, kao i one koji nisu kategorisani, a imaju namjeru da pružaju usluge smještaja, da podnesu zahtjev za izdavanje rješenja”, naglasio je Cvijetić i podsjetio da hoteli i dalje plaćaju iznos od dvije KM po noćenju.
On je najavio da će inspekcija vršiti kontrolu prilikom kategorizacije, kao i redovne inspekcijske kotrole.
“Skupština grada Istočno Sarajevo formirala je komisiju koja vrši kategorizaciju, koja traje četiri godine i mora se obnavljati. Trenutno sređujemo spiskove, vršimo kontrolu i u narednom periodu ćemo utvrditi broj ležajeva i ustanoviti da li neko pruža te usluge, a nije kategorizovan, što će biti sankcionisano”, kaže Cvijetić.
On je naglasio da je u slučaju da neko pruža usluge smještaja, a ne uplati paušalni iznos boravišne takse na račun javnih prihoda kazna od 1.000 do 5.000 KM, a od 800 do 4.000 KM ko ne izvrši prijavu Poreskoj upravi i ne uplati paušalni iznos, dok će iznosom od 400 do 2.000 KM biti kažnjeni oni koji ne prijave tačan broj ležajeva.
Cvijetić je istakao da su prikupljena sredstva od boravišne takse namjenska i idu u budžet Republike Srpske, te se raspoređuju 80 odsto na grad, a 20 odsto Turističkoj organizaciji Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, ova sredstva se posredstvom Turističke organizacije grada troše za promociju i unapređenje turizma, razne manifestacije i sajmove, i ne mogu se trošiti za plate i materijalne troškove.
“Po osnovu turističke takse na području grada Istočno Sarajevo prošle godine prikupljeno je oko 200.000 KM, od čega je Skupština grada dobila oko 160.000, dok je budžetom grada bilo planirano oko 170.000 KM”, naveo je Cvijetić. Srna