DAVOS, U švajcarskom Davosu sinoć je završen trodnevni Svjetski ekonomski forum koji je protekao u znaku rasprava i prijedloga smjernica za rješavanje izbjegličke krize, problema globalne terorističke prijetnje u svijetu i kiparskog pitanja.
Više od 2.600 učesnika 46. Foruma, među kojima i predsjednici ili lideri vlada iz 40 zemalja, raspravljali su i o nizu drugih gorućih pitanja, poput pada cijena nafte, klimatskih promjena i savremenih tehnoloških dostignuća.
Evropski lideru su, kako na zvaničnim sesijama Foruma, tako i na bilateralnim susretima na marginama Foruma, najčešće razgovarali o rješavanju izbjegličke krize i neophodnosti zajedničke saradnje na tom polju.
Premijer Republike Turske, zemlje koja je najviše pogođena izbjegličkim talasom iz Sirije i Iraka, Ahmet Davutoglu je kazao da je izbjeglička kriza globalni problem i da je obaveza međunarodne zajednice da saradnjom riješi to pitanje uspostavom mira u ratom zahvaćenim zemljama.
“Mi ne želimo novac od Evropske unije, niti pregovaramo o novcu. Smatramo da je rješenje izbjegličke krize i briga o izbjeglicama humanitarno pitanje i ljudska obaveza”, poručio je Davutoglu.
Učesnici Foruma su proteklih dana naglašavali da je neophodno uspostaviti zajedničku saradnju i mehanizme integracije migranata u društvo, što je ocijenjeno i potencijalom za ekonomski rast u Evropi.
Čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard je kazala da budućnost Šengena zavisi od rješavanja izbjegličke krize i da izbjeglice u Evropi mogu doprinijeti ekonomskom progresu.
Sličan stav ponovio je i čelnik Evropske centralne banke Mario Dragi, koji je kazao da se izbjeglička kriza mora pretvoriti u priliku za progresivan napredak.
Njemački predsjednik Joakim Gauk poručio je da je briga o izbjeglicama ljudska odgovornost i da će to zahtijevati određena sredstva, ali da se ta sredstva mogu pretvoriti i u nove prilike za ekonomski rast.
Kiparsko pitanje je bila jedna od aktivnijih tema u Davosu, a lider Sjevernog Kipra Mustafa Akinci i lider Južnog Kipra Nikos Anastasiadis su se upravo u Davosu prvi put sreli na jednoj međunarodnoj platformi. Istakli su da zajednički rade na ujedinjenju Kipra na bazi ravnopravnosti njegovih teritorijalnih i etničkih faktora.
Zajednička fotografija lidera sa Kipra je privukla ponajviše pažnje od svih događaja tokom Foruma u Davosu, a neki mediji su je potpisivali najavom “kiparskog proljeća”, aludirajući na reformske procese i rješavanje višedecenijskog kiparskog spora.
Glavna tema Foruma bila je “4. industrijska revolucija”, a priznanje za borbu za očuvanje okoline dodijeljeno je popularnom glumcu Leonardu Di Kapriju. On je prilikom preuzimanja nagrade optužio kompanije koje se bave proizvodnjom nafte, gasa i uglja da su “pohlepnici”.
Pitanja borbe protiv ebole i drugih zaraznih oboljenja u Siriji, aktuelne krize na Bliskom istoku, zaustavljanje rata u Siriji i borba protiv ID-a su bile teme skoro svih susreta diplomata u Davosu.
Šef iranske diplomacije Javad Zarif je iz Davosa poslao poruku da je Teheran spreman na pregovore sa Saudijskom Arabijom i da je njihov aktuelni spor moguće riješiti isključivo diplomatskim putem. Poručio je i da će Iran održati sva obećanja sadržana u nuklearnom sporazumu.
Još jedna od izjava koja je privukla svjetsku pažnju je i izjava izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da Izrael želi ozbiljno pristupiti procesu normalizacije u odnosima sa Turskom.
Forum u Davosu je i ove godine protekao uz oštre mjere sigurnosti u koje je bilo uključeno više od 4.500 policajaca. Anadolija