– Strani investitori otvoreno optužuju lošu poresku politiku u RS i favorizovanje firmi
– Njemačke investicije u Srpskoj u vrijednosti boljeg automobila – 100 hiljada KM!
BANJALUKA, Strane investicije u Republici Srpskoj u drastičnom su padu. U prilog sve alarmantnijoj situaciji govori podatak da su direktna strana ulaganja u RS u prvih šest mjeseci prošle godine iznosila svega 68 miliona KM, što je nekoliko puta manje nego svih prethodnih godina, saznaje CAPITAL.
Srpska se već godinama ne može pohvaliti značajnijim iznosom stranih ulaganja, a ako je suditi po prvih šest mjeseci, prošla godina mogla bi da bude jedna od najlošijih.
U odnosu i na “mršavu” 2014. godinu, kada su strani investitori u RS donijeli 379,1 miliona KM, pad koji će RS imati u 2015. godini više je nego očigledan i zabrinjavajući.
Na to su ukazali i u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju u čijoj Informaciji je navedeno da Srpska u 2015. godini neće uspjeti da ostvari obim stranih ulaganja koji je ostvarila u 2014. godini.
„Iako je Srpska u 2014. godini ostvarila značajan porast stranih ulaganja u odnosu na 2013. godinu, zbog usložnjavanja situacije na globalnom političko-ekonomskom planu podaci za prvih šest mjeseci 2015. godine pokazuju da RS u 2015. godini neće uspjeti da ostvari obim stranih ulaganja koji je ostvarila u 2014. godini“, priznaje se u nedavno usvojenoj Informaciji o stanju u oblasti stranih ulaganja u RS za 2015. godinu, koja je u posjedu portala CAPITAL.
Prema podacima Centralne banke BiH ukupna strana ulaganja u Republiku Srpsku od 2006. do 30. juna 2015. godine su iznosila oko 4,226 milijardi KM, bez iznosa zadržanih zarada za 2015. godinu, s obzirom da se njihov iznos prikazuje samo na godišnjem nivou.
Iz informacije je vidljivo da je skoro polovina ukupnog iznosa stranih investicija u RS proteklih devet i po godina stigla 2007. godine kada je privatizovan „Telekom Srpske“. Te godine strane investicije u RS iznosile su 1,952 milijardi KM.
Investitori: Reprogrami i poreska politika najveći problemi
U informaciji je navedeno da su među najčešćim problemima sa kojima se suočavaju, strani investitori u RS naveli problem nedostatka kvalifikovane radne snage, probleme sa slabim napajanjem električne energije, problem neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, administrativne prepreke, probleme dobijanja podsticaja, kao i reprogram poreskih dugovanja nekim firmama što stvara nelojalnu konkurenciju prema redovnim platišama.
Privrednici ističu da im, pored nedostatka kvalifikovane radne snage za pojedne oblasti kao što su prerada drveta, metalska industrija, prehrambena i tekstilna industrija, veliki problem predstavlja upravo poreska politika u RS. Oni tvrde da postoje privilegovane firme, bliske vlasti, koje dobijaju reprogram dok se protiv onih koji ne spadaju u tu grupu pokreću postupci prinudne naplate.
Ekonomski analitičari ističu da ovi podaci govore da su reformski procesi Vlade RS samo deklarativne prirode koji ne dovode do poboljšanja poslovnog ambijenta.
Član Udruženja ekonomista RS SWOT Predrag Duduković kaže da su najveće investicije u RS zabilježene u vrijeme privatizacije „Telekoma Srpske“, dok su sva ostala ulaganja bila simbolična.
Osnovni razlozi za to, prema njegovim riječima, su nestabilna politička situacija te veoma loši i nedefinisani zakoni u oblasti poslovanja preduzeća i zakoni koji se veoma često mijenjaju.
„Strani investitor kada želi da dođe ovdje nije siguran jer danas imamo na snazi zakon koji već sutra može biti promijenjen, a s obzirom da je budžet prazan, te zakonske promjene uglavnom idu na štetu poslodavaca. U posljednje vrijeme su bili neki sitni pokušaji za rasterećenje, ali to nije dovoljno, jer su godinama prije toga opterećenja na privredu samo povećavana“, kazao je Duduković.
Najveća ulaganja iz Srbije
U informaciji Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS navedeno je da su najveća ulaganja u prvom polugodištu 2015. godine ostvarena u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda i to 18,5 miliona KM, proizvodnji baznih metala 13,1 milion KM, trgovini na veliko, osim trgovine motornim vozilima i motociklima 12,1 milion KM, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija 9,7 miliona KM. U oblasti telekomunikacija strane investicije su iznosile 800.000 KM, a u proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim mašina i opreme 400.000 KM.
Kada su u pitanju zemlje ulagači, najviše investicija u RS je stiglo iz Srbije i to 20,4 miliona KM, Austrije 19,6 miliona KM, Rusije 15,5 miliona KM, Italije 11,9 miliona KM, Slovenije 9,8 miliona KM, Velike Britanije 1,7 miliona KM i Njemačke 100.000 KM.
CAPITAL: Marina ČIGOJA
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Privrednici ističu da im, pored nedostatka kvalifikovane radne snage za pojedne oblasti kao što su prerada drveta, metalska industrija, prehrambena i tekstilna industrija…”
Ovo prosto ne vjerujem i nije tačno a tačno je da su u tim oblastima plate najmanje a uslovi rada najteži.
Odgovorno tvrdim, i na sudu sam spreman dokazati, da je osnovni problem stranih investitora u Republici Srpskoj (koja je pretpostavljam dio BiH) MITO, KORUPCIJA, REKET, UCJENE, PREVARE, KRIMINA, MAFIJA, ITD., ITD. prije svega politicara, a onda i svih ostalih ucesnika u poslu. Formiran je pogresan karakter i mentalitet lokalnih faktora (poslovni ljudi, drzavni cinovnici, itd) da se do dodje do ekstraprofita (kao ratni profit) dodje odmah i po svaku cijenu. Malo je investitora koji u RS nisu prvareni. najcesce od strane najodgovornijih predstavnika vlasti. U poslednjih 20 god. probao sam najmanje 5 puta da dovedem velike strane investitore i nikad nisam uspio. Jenostavno jer nisam htio nikome da dam mito, ili su me sami politicari sprijecili d na nacin da su mislili da isti biznis bogu da urade sami, ili u saradnji sa svojim nesposobnim prijateljima. kad sem u jednom neformalnom razgovoru to rekao, jedan mi je dobro rekao “nasi politicari vise vole u svoj dzep 100 KM nego u drzavni 10 miliona KM, i mio je u pravu. Upravo je tako.
100 posto tacno sve sto si rekao.
i ja bi bjezao, kakva je politika. Jadan narod koji to gleda. Tuzno je to sto ce tako biti i narednih decenija. Ljudi samo pakujte, meni je vec uspjelo – nemate sta izgubiti, jos malo pa ce biti Albanija bolja od BIH, Makedonija vec je presisala u investiranju tako da,… SA SRECOM