BANJALUKA, Okružni privredni sud u Banjaluci po drugi put je odbio prijedlog Poreske uprave RS za pokretanje stečaja u „HES Vrbas“ čime je otklonjena i posljednja prepreka da ovo preduzeće protiv Vlade RS pokrene 46 miliona KM „težak“ arbitražni postupak pred Arbitražnim sudom u Ženevi zbog raskida ugovora o koncesiji, kažu u „HES Vrbas“.
Okružni privredni sud odbio je 29. decembra 2015. godine prijedlog za otvaranje stečaja nad „HES Vrbas“.
„Nakon sprovođenja dodatnog vještačenja i sačinjavanja dopunskog izvještaja stečajnog upravnika, sud je utvrdio da nisu ispunjeni uslovi za otvaranje stečajnog postupka nad „HES Vrbas“, odnosno da ne postoji platežna nesposobnost preduzeća jer su njegovi računi aktivni i preko njih se nesmetano obavlja platni promet“, navode u „HES Vrbas“.
„HES Vrbas“ je u oktobru prošle godine uputio Vladi RS odštetni zahtjev od 46 miliona KM zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.
Ugovor o dodijeli koncesije vrijedan 165 miliona evra sa „HES Vrbas“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka- Niska“.
Samo godinu kasnije projekat je postao nesprovodiv, kada je pod pritiskom skoro 20.000 građana Banjaluke koji su potpisali peticiju, Skupština Grada donijela odluku da se protivi potpisanom ugovoru o koncesiji.
Vlada je nudila mogućnost izgradnje samo jedne hidroelektrane, na šta koncesionar nije pristao. Kako tokom protekle decenije nisu došli do prihvatljivog rješenja, ugovor je raskinut.
Međutim, u Advokatskoj kancelariji „Boroš“, koja zastupa preduzeće „HES Vrbas“ Banjaluka, kažu da je ovo preduzeće raskinulo ugovor o koncesiji sa Vladom RS nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja onemogućava izgradnju HE „Krupa“.
CAPITAL: M. Čigoja
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U energetskom sektoru se poslednjih desetak godina (ali i prije) dogadjao takav kriminal da ce trebati godine i godine da se to istjera na cistac. A hoce. Klupko ce poceti da se odmotava kad RS pocne da isplacuje milionske stete kao u ovom slucaju
Studiju za Vrbas znam k'o tablicu mnozenja. Kladim se u 100.000 njemackih “rajhs” maraka iz 1971. u danasnjoj protuvrijednosti da je izgradnja HE krupa i pored bocca 2 izvodiva. Problem lezi u licnim interesima drzavnih sluzbenika ( bivsih i sadasnjih ) na ustrb budzeta. Za vise informacija o statusu smisljene milionske prevare potrazite ganttov dijagram kod Mikerevica i partijskog mu sefa u to vrijeme.
To sa navodnim protestima ekologista je cista farsa. Na sceni je otimanje svih dobrih koncesija u energetskom sektoru u RS od strane funkcionera aktuelne vlasti. Poslije ih dodjeljuju sebi ili svojim kumovima, prijateljima, partiskim poslusnicima. Kao npr MHE medna na Sani
Kako se u RS provodi energetska politika pokazuje i podatsk da da su u RS za poslednjih deset godina izgradjene samo 4-5 malih hidroelektrana, od preko 130 dodeljenih koncedija, dok je u Federaciji BIH izgradjeo preko 30. Pa u RS i dalje kaxu kako su udpjesniji od Federacije