FRANKFURT, Svjetski ekonomski rast u ovoj godini biće razočaravajući, ocijenila je šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard.
Vjerovatno povećanje kamata u SAD i usporavanje rasta kineske privrede doprinose nesigurnosti i povećanom riziku od ranjivosti privreda širom svijeta, piše Lagard u članku koji je objavio njemački list Handelsblatt.
Uz to, rast globalne trgovine značajno se usporio, a pad cijena sirovina predstavlja problem za privrede koje zavise od izvoza sirovina. Finansijski sektor u mnogim zemljama i dalje je slab, a finansijski rizici na tržištima u razvoju rastu, poručuje Lagard.
“U mnogim zemljama finansijski sektor i dalje pokazuje slabosti, a na tržištima u nastajanju finansijski rizici se povećavaju. Sve to znači da će globalni rast biti razočaravajući i neujednačen u 2016.”, kaže Lagarde.
Dodala je da niska produktivnost, starenje stanovništva i učinci globalne finansijske krize koče rast, što slabi procjene za srednji rok.
Ona je poručila i kako su normalizacija monetarne politike u SAD i reforme u Kini prema rastu privreda temeljenom na jačanju potrošnje neophodne i zdrave promene, ali treba da budu sprovedene efikasno i što je bezbolnije moguće.
Američki Fed povećao je u decembru 2015. ključne kamatne stope po prvi puta od 2006. godine, a tim putem će vjerovatno nastaviti i u 2016. godini. To bi moglo rezultirati rastom troškova zaduživanja za neke države, uključujući tržišta u razvoju, smatra Lagard.
Premda su, kaže, visoko razvijene zemlje bolje pripremljene za veće kamatne stope, Lagard je zabrinuta za njihovu sposobnost apsorbiranja šokova.
“Većina visoko razvijenih zemalja, osim SAD i možda Britanije, moraće da nastavi da vodi labavu monetarnu politiku, ali sve zemlje u ovoj kategoriji trebalo bi prilikom odlučivanja da uzmu obzir mogućnost prelivanja efekata”, poručila je čelnica MMF-a.
Upozorila je, takođe, da bi rast kamata u SAD i jači dolar mogli dovesti firme u situaciju da ne mogu plaćati svoje obveze, a to bi moglo loše inficirati banke i države. Seebiz