LONDON/NJUJORK, Akcije na svjetskim berzama završile su 2015. godinu u minusu, zbog velike volatilnosti kojima su “kumovali” usporavanje kineske privrede, stimulativne mjere u evrozoni, grčka kriza, podizanje kamatnih stopa u SAD i kriza na tržištu sirovina.
“Po isteku godine koja je počela tako obećavajuće, tržišta završavaju 2015. godinu na najslabiji mogući način”, izjavio je analitičar kompanije Spredeks, Konor Kembel, a prenosi agencija Frans pres.
Londonski indeks akcija FTSE 100 je danas na zatvaranju oslabio za 0,5 odsto na 6.242 poena, pariski KAK 40 za 0,7 odsto na 4.643 poena, frankfurtski DAX 30 za 1,1 odsto na 10.743 poena, a Euro Stoxx za 0,4 odsto na 3.276 poena.
Na valutnim berzama, evro je oslabio na 1,0922 dolara sa 1,0932 dolara koliko je sinoć vredio je u Njujorku, dok je dolar pao na 120,41 jena sa 120,52 jena.
Kada je riječ o američkim akcijama, njujorški indeks Dau DŽons je na zatvaranju oslabio za 0,7 odsto na 17.603 poena.
Evropske i američke berze su na početku 2015. uživale u rekordnom trgovanju, koje je bilo podstaknuto očekivanjima da će Evropska centralna banka (ECB) najaviti program kvantitativnog labavljenja.
U martu 2015. godine, ECB je lansirala 1.100 milijardi evra vrijedan paket podsticaja, s ciljem podizanja potrošačkih cijena u evrozoni, a u okviru ovog programa ECB je počela sa otkupom državnih obveznica, u mjesečnom iznosu od 60 milijardi evra najmanje do septembra 2016. godine, navodi Frans pres.
Investitori su se, međutim, kasnije unervozili zbog neizvjesnosti u pogledu toga da li će američka Uprave federalnih rezervi (Fed) doneti odluku o prvom podizanju referentne kamatne stope za posljednjih deset godina.
Fed je u decembru okončao neizvjesnost i podigao troškove zaduživanja, zahvaljujući rastu povjerenja u ekonomski oporavak SAD.
Ekonomsko usporavanje Kine je, takođe, uzdrmalo tržišta ove godine, uzrokujući sunovrat vrijednosti sirovina, čiji je Kina najveći potrošač.
Cijene nafte su pale zbog prekomjernih globalnih zaliha i ponude, pa je tako cijena nafte tipa “brent” prošle nedjelje skliznula na 11-godišnji minimum.
Tržišta su, takođe, bila pometena grčkom finansijskom krizom, koja je završena tako što je zvanična Atina u julu prihvatila trogodišnji, 86 milijardi evra vrijedan paket pomoći od Evropske unije, zahvaljujući kom je izbjegla izlazak iz evrozone, podsjeća francuska agencija. Nezavisne novine