BANJALUKA, Nagradu “Poslodavac godine za lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj” ove godine dobili su preduzeće za zapošljavanje invalida “Patriot” iz Bijeljine, “Elektron grupa” iz Dervente i “Drvorez” iz Ljubačeva.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je da će Vlada Srpske i ovo ministarstvo nastaviti rad na afirmaciji zapošljavanja lica sa invaliditetom u Srpskoj, navodeći da je svjestan da je samo mali broj lica sa invaliditetom zaposlen.
“Činićemo maksimalne napore da se što više njih u narednom periodu zaposli, jer sa malo dokvalifikacije i prekvalifikacije mogu dati puni doprinos u svom radnom učinku, te da budu sastavni dio društva, što nam je i cilj”, poručio je Savanović prije izbora poslodavca godine za lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj.
On je dodao da Vlada preko Fonda za zapošljavanje lica sa invaliditetom izdvaja maksimalna sredstva iz budžeta za podsticaj zapošljavanja.
Prema njegovim riječima, Vlada će zapošljavanje lica sa invaliditetom stimulisati sa što je moguće većim izdvajanjima i olakšicama za poslodavce koji iz zaposle.
Savanović je rekao da su i odredbe u novom Zakonu o radu koje se odnose na lica sa invaliditetom primjerene vremenu kapitalizma, društveno-ekonomskim odnosima i strukturi privrede u Srpskoj i okruženju.
On je rekao da je Zakonom o radu ostavljena mogućnost da se kolektivnim ugovorom postigne dogovor između poslodavca i radnika, čime se pokušava ojačati socijalni dijalog.
Predsjednik Koordinacionog odbora organizacija invalida Republike Srpske Zoran Dobraš rekao je da je ovo peta godina da organizuju kampanju za izbor poslodavca godine za lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj s ciljem podizanja svijesti poslodavaca i cjelokupne javnosti o mogućnostima i sposobnostima lica sa invaliditetom da ravnopravno učestvuju na tržištu rada.
On smatra da je zapošljavanje jedini pravi put za uključivanje lica sa invaliditetom u sve sfere društvenog života.
Dobraš je naveo da je jedan od kriterijuma prilikom izbora poslodavca godine za lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj broj zaposlenih invalida u preduzeću.
On je rekao da bez obzira što je zakonom predviđeno da je u javnim preduzećima i institucijama obavezno na 16 radnika zaposliti jedno lice sa invaliditetom, gotovo da nijedno preduzeće i institucija to nisu ispunili, pa se to onda ne može očekivati ni od privatnog sektora.
Dobraš je naveo da je na Birou za zapošljavanje evidentirano 3.500 lica sa invaliditetom što nije pouzdan podatak o ukupnom broju nezaposlenih.
“Samo deset odsto od ukupnog broja lica sa invaliditetom je potpuno radno nesposobno, tako da svi ostali mogu nešto da rade, ali ne radi se ništa na njihovoj profesionalnoj rehabilitaciji, bez čega nema ni zapošljavanja”, rekao je Dobraš.
Direktor Preduzeća za zapošljavanje invalida “Patriot” iz Bijeljine Dušan Marković rekao je da je ovo preduzeće osnovano prije 15 godina s ciljem zapošljavanja ratnih vojnih invalida i ostalih invalida, te da se bave kontrolom naplate parkinga i komunalnim poslovima.
On je dodao da preduzeće u prosjeku zapošljava 34 lica sa invaliditetom.
Marković smatra da poslodavci čine veliku grešku kada prave razliku između radnika koji su radno ograničeno sposobni i onih koji to nisu, jer bi na određenim poslovima imali veću korist od lica sa invaliditetom zbog određenih podsticaja i povrata sredstava, a dobili bi i radnika koji može da zadovolji potrebe rada na određenom radnom mjestu. Srna