BEOGRAD, Direktor Delegacije njemačke privrede u Srbiji Martin Knap smatra da bi model Privredne komore Austrije, koja je doprinjela da ta mala zemlja bude uvrštena među izvozne nacije, trebalo primjeniti na Srbiju.
Direktor Delegacije njemačke privrede u Srbiji Martin Knap smatra da bi model Privredne komore Austrije, koja je doprinjela da ta mala zemlja bude uvrštena među izvozne nacije, trebalo primjeniti na Srbiju.
“Austrija je imala malo domaće tržište pre ulaska u EU, a i pored toga je bila vodeća izvozna nacija, pre svega u industrijskoj oblasti. Za to je prije svega zaslužna Privredna komora, koja je podsticala izvoz”, ističe Knap u izjavi Tanjugu.
U Austriji, dodaje on, komora je odgovorna za privredna predstavništva u svim zemljama gdje postoje, što je, prema njegovim riječima, model koji bi bio jako dobar za Srbiju, a koji je i predviđen Prijedlogom zakona o komorama.
On je podvukao da su u Njemačkoj i Austriji upravo komore tajne uspjeha privrede.
Privredna komora Srbije, poput onih u te dvije zemlje, bavi se mnogim stvarima, uključujući i podsticanje izvoza, zbog čega je važno i uvođenje obavezne članarine, takođe po uzoru na Austriju i Njemačku.
“Iako dobrovoljno članstvo ljepo zvuči, to nije dovoljno. Potrebno je sagledati detalje i širu sliku. Recimo, jedan od zadataka PKS je da podstiče izvoz, što je Srbiji veoma potrebno. Međutim, nije svako spreman da to podsticanje izvoza i plati”, navodi Knap.
On je to ilustrovao primjerom da prodavac automobila može da se upita zašto bi on plaćao za podsticanje izvoza ali, sa druge strane, čim privredi bude bolje i on će profitirati, jer kad ljudi imaju više para kupovaće i automobile. Tanjug