BEOGRAD, Predsjednik Savjeta guvernera NBS-a Nebojša Savić izjavio je danas da se u 2016. godini očekuje podsticaj razvoja privatnog sektora i poručio da je Srbiji potrebna veća stopa privrednog rasta.
On smatra da će 2016. godina biti nastavak započetih fiskalnih reformi iz ove godine.
Prema njegovim riječima, moraće da se štedi i dovrši ono što je započeto, a reforme u strukturnom dijelu bi trebalo da se sprovedu u prvoj polovini iduće godine.
“Treba dati šansu ljudima koji su radili u javnom sektoru da uđu u privatni sektor i da se dalje razvijaju“, rekao je Savić za RTS, dodajući da bi država trebalo da im pomogne i da ih ohrabri u ideji da počnu da se bave privatnim biznisom.
Kada je riječ o konsolidaciji javnih preduzeća, Savić je istakao da je jedna od ključnih stvari Željezara Smederevo.
“Železara je jedna od kljucnih stvari u konsolidaciji javnih preduzeća u Srbiji i dobro bi bilo da se rešenje dobije u prvoj polovini, a priča se da će to biti u martu“, istakao je Savić.
Stopa privrednog rasta koja, kako je istakao, nije dovoljna za otvaranje novih radnih mjesta.
“Kad govorimo o stopi rasta, Srbiji dugoročno treba stopa rasta od pet, šest odsto. Srbija je dugo bila pod sankcijama, pa je usledila kriza na globalnom nivou”, podsjetio je Savić.
Po njegovom mišljenju, u 2015. godini su postavljenje osnove za obezbjeđivanje dugoročnog rasta.
“Potreban je održiv rast. Ova, 2015. godina, postavila je osnove za obezbedivanje dugoročnog rasta, a 2017. i 2018. bi mogli dalje da povećavamo stopu rasta”, rekao je Savić.
On smatra da geopolitika ima veliki uticaj na ekonomiju.
“Geopolitika je danas ključ svega. Sve što se dešava u ekonomiji je vezano za geopolitiku. Tu postoje i rizici i šanse a na nama je da rizike pretvorimo u šanse,” rekao je on.
Prema njegovim riječima, domaće političke okolnosti idu u korist reformama.
“Ključna poruka jeste da izdržimo reforme jer smo prošli trećinu. Potrebno je da izdržimo još dve godine štednje i dobićemo rezultat“, zaključio je predsjednik Savjeta guvernera Narodne banke Srbije. Tanjug