SARAJEVO, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska ovu godinu u oblasti ekonomije završava uspješno, da je do septembra ostvaren ekonomski rast od oko 1,7 odsto, a na kraju godine moguće je da dostigne i dva odsto, što je jedna od najvećih stopa u regionu.
Dodik je napomenuo da taj rast “nije bio dovoljan da digne čitavu ekonomiju”, ali da je veoma važan trend da se, uprkos svim problemima, nije išlo u pad.
“Održali smo politiku plata, stabilnost budžeta, redovno isplaćujemo penzije i vratili smo više novca nego što smo se zadužili. Imamo rast prihoda od direktnih poreza od četiri odsto, što govori o njihovoj boljoj naplati. Možda ćemo imati neostvareni budžet u iznosu od 30 do 40 miliona KM, što je beznačajno u odnosu na 2,2 milijarde KM budžeta”, rekao je Dodik večeras za Televiziju “Pink BH”.
Prema njegovim riječima, Srpska se nije opredijelila za politiku štednje u javnom sektoru, što se pokazalo veoma ispravno.
On je naglasio da Republika Srpska redovno servisira sve obaveze koje ima, te da nema zastoja u vraćanju dugova, pogotovo stranih.
“U godini poplava to nismo mogli da učinimo, ali smo ove godine iz vlastitih izvora vratili 100 miliona KM po osnovu ranijih zaduživanja. Više vraćamo nego što se zadužujemo i to je dobar trend koji daje efekte tek dugoročno. To ne možete da vidite odmah”, naglasio je Dodik.
Dodik je rekao da je pri kraju isplata stare devizne štednje koja je iznosila više od milijardu KM.
“Iz vlastitih budžetskih sredstava isplaćivali smo to svih ovih godina, a ona je godišnje iznosila 200 miliona KM budžetskih sredstava. To je nešto u čemu ova vlast nije učestvovala, jer je to dug bivše Jugoslavije”, podsjetio je Dodik.
Prema njegovim riječima, struktura zaduženja Republike Srpske pokazuje da se najveći njihov dio odnosi na period do rata u BiH, staru deviznu štednju i ratnu štetu.
“Imamo veću unutrašnju zaduženost zbog stare devizne štednje, ratne štete, prijeratnih kredita. Dugovi prije aktuelne vlasti čine 70 odsto svih dugovanja Srpske, ako ne i više. Najveći anuiteti koji su locirani na Republiku Srpsku do 1990. godine upravo padaju u ovim godinama”, naveo je Dodik.
On je napomenuo da je Srpska, prema kriterijumima EU, manje zadužena od zemalja članica Unije.
Govoreći o novom zakonu o radu, Dodik je rekao da će Republika Srpska taj zakon usvojiti ovih dana, na prvoj narednoj sjednici Narodne skupštine, napominjući da ukoliko se želi praviti ekonomija korespodentna sa Evropom, onda se mora imati i istovjetno zakonodavstvo.
“Mi smo sedmicama i mjesecima vodili dijalog o tome i on nije dao konsenzus, jer sindikat ne želi da bude dio konsenzusa”, napomenuo je Dodik. Srna