BANJALUKA, Privredu RS i ove godine karakteriše izuzetno visok stepen nelikvidnosti, visoka zaduženost, te nizak neto obrtni kapital i sve složenije prilike na domaćem i tržištima okruženja.
Ocijenio je to Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS, na tradicionalnom novogodišnjem prijemu za predstavnike medija, koji je juče upriličen u Banjaluci. On je rekao da iz jedne veoma teške poslovne godine ulazimo u narednu godinu za koju se očekuje da će biti po mnogo elemenata još teža i neizvjesnija kada je u pitanju privredna aktivnost u RS.
Iz tog razloga, Đurić je upozorio da ukoliko ne nađemo način da načinimo radikalan zaokret, doći ćemo u još veće probleme od onih u kojima se sada nalazimo.
“Ako bismo sumirali rezultate u toku ove godine, onda bismo mogli reći da su postignuti određeni efekti, iako su oni minorni u odnosu na ono što smo željeli, htjeli i tražili i u odnosu na realne potrebe da bi se načinio kakav-takav pozitivan iskorak u odnosu na postojeće stanje”, rekao je Đurić.
Dodao je da su, sa druge strane, nailazili na niz opravdanja zašto nešto ne može, a vrlo rijetko na traženje rješenja kako to nešto može i kako učiniti stvari boljima. Ipak, on je rezimirao da je dosta dobro rađeno, ali da nije postignuto dovoljno efekata.
“Po onoj narodnoj, niti više zujanja, niti manje meda, tako bi se u jednoj rečenici mogao definisati rezultat naših aktivnosti u ovoj godini”, rekao je Đurić. S tim u vezi, on je podsjetio na, kako je rekao, vrlo gromoglasno najavljene radikalne promjene, reforme, reformske zakone, što je započeto, “ali opet po onoj narodnoj tresla se gora rodio se miš, nismo dobili gotovo nikakve značajnije rezultate”.
Kazao je da nisu realizovane promjene u smislu zakonskih rješenja koja vode ka rasterećenju privrede jer su uslovljene donošenjem nekih drugih zakona.
“Kroz neka zakonska rješenja došlo je do određenih malih pomaka, ali su pozitivni efekti tih pomaka neutralisani i nekim novim zakonskim rješenjima i primjenom novih podzakonskih akata gdje su uvedena neka nova opterećenja i ti pozitivni efekti su izgubljeni”, naveo je Đurić.
Pored toga, Đurić je rekao da se posljednjih dana intenzivno govori i o izmjenama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji će, prema njegovom mišljenju, donijeti vrlo negativne posljedice za sektor prehrambene industrije i poljoprivrede, ukoliko se realizuje ono što je najavljeno. Stoga smatra da pregovarački tim BiH mora učiniti sve u pokušaju da zaštiti domaću privredu iako to sigurno neće biti lako.
Posmatrajući sve makroekonomske pokazatelje i poredeći 2008. godinu kao godinu koja je bila najbolja u poslijeratnom periodu u smislu privređivanja i 2014. godinu, Đurić je ocijenio da je došlo do značajnih promjena u smislu povećanja zaduženosti i opterećenja privrede, povećanja privrede, zatim pada učešća industrijske proizvodnje, trgovine i poljoprivrede u strukturi BDP-a. Sa druge strane, evidentan je rast onih segmenata koji se odnose na potrošnju.
Inače, tradicionalnom prijemu za predstavnike medija u Privrednoj komori RS prisustvovao je značajan boj medija iz BiH, a saradnja je ocijenjena veoma dobrom uz nadu da će u budućnosti biti još bolja. Nezavisne novine