SARAJEVO, Rajfajzen banka u narednoj godini očekuje nastavak pozitivnih ekonomskih trendova iz prethodne dvije godine, što će rezultirati najvišom stopom realnog ekonomskog rasta još od vremena prije svjetske ekonomske krize u 2009. godini, od tri odsto na godišnjem nivou.
Pozitivan rast ekonomije BiH u ovoj godini je neupitan, iako se zvanični podaci o kretanju BDP-a u 2015. godini mogu očekivati tek sredinom naredne godine, navedeno je u saopštenju Rajfajzen banke.
“Imajući u vidu ključne makroekonomske indikatore koji se objavljuju na mjesečnom i kvartalnom nivou, očekivana stopa realnog rasta BDP-a od dva odsto, godinu za godinom, i dalje ostaje naš osnovni scenario”, ističu iz ove banke.
Osim tradicionalnih pokretača ekonomskog rasta, izvoza i privatne potrošnje, pozitivan doprinos ekonomskom rastu trebalo bi da dođe i od javnih i privatnih investicija, naglašeno je u saopštenju.
“To će rezultirati i nešto osjetnijim padom stope nezaposlenosti na 25 odsto, što bi uz očekivani realni rast prosječnih plata od 3,3 odsto, trebalo da stvori uslove za poboljšanje kupovne moći građana BiH. Ipak, ostvarenje i materijalizacija pozitivnih očekivanja u narednoj godini u mnogome će zavisiti i od političke stabilnosti u zemlji i stepena sprovođenja ekonomskih reformi”, saopštili su iz Rajfajzen banke.
Glavni analitičar Rajfajzenovog Odjeljenja za istraživanje pri Rajfazjen Bank Internešnal Peter Brecinšek, u nedavno objavljenoj “Strategiji za Srednju i Istočnu Evropu” za prvi kvartal 2016. godine, naveo je da su efekti ultraekspanzivne monetarne politike Evropske centralne banke /ECB/ vidljivi i u regionu Srednje i Istočne Evrope.
“Osim Slovačke i Slovenije, kao zemalja članica EU, politika nulte kamatne stope ECB-a direktno utiče i na mogućnosti centralnih banaka u Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj i Rumuniji. Čak i u slučaju eventualnog umjerenog rasta cijena na pomenutim tržištima u toku godine, istorijski niske kamatne stope vjerovatno neće biti promijenjene ni u 2016. godini”, pojašnjava Brecinšek.
On je dodao da je smanjenje kamata moguće u Mađarskoj, dok Češka namjerava vezati svoju krunu za evro do kraja naredne godine.
“U Poljskoj još nije donesena odluka kada je u pitanju primjena mađarske monetarne politike”, istakao je Brecinšek.
Očekivanja vezana za srednju i jugoistočnu Evropu ostaju šarolika, dok će rast bruto društvenog proizvoda u istočnoj Evropi biti puno skromniji. Srna