BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je da je interes Vlade da se sačini fleksibilniji zakon o radu koji će biti primjeren vremenu, društveno-ekonomskim odnosima i u funkciji razvoja tržišne ekonomije, privrede i novog zapošljavanja.
Savanović je istakao da niko nema pravo iznositi maksimalističke zahtjeve jer je Vlada odgovorna narodu, te da je neophodno sačiniti kvalitetan opšteprihvatljiv zakon za poslodavce, sindikat i Vladu.
Nakon sastanka sa Unijom udruženja poslodavaca, Savanović je naglasio da nema mjesta isključivosti, niti onim rješenjima koja pogađaju samo jednog od tri socijalna partnera.
“Mislim da ćemo vrlo brzo postići dogovor i formulisati rješenje koje će biti upućeno u proceduru u Narodnu skupštinu. Nama je interes da sa socijalnim partnerima dođemo do najboljih rješenja, a da li će to biti prije ili poslije Nove godine, to je manje bitno”, rekao je Savanović novinarima u Banjaluci.
On je dodao da će Vlada odlučiti o tome da li će zakon u parlamentarnu proceduru ići u formi nacrta ili prijedloga.
Savanović je istakao da je sa poslodavcima razgovarano o pauzama, minulom radu i godišnjim odmorima, te naveo da Vlada insistira na minulom radu jer su sva materijalna dobra u Republici Srpskoj stvorili radnici svojim minulim radom.
Prema Savanovićevim riječima, Savez sindikata je Vladi dostavio primjedbe na postojeći Zakon o radu, a ne na radnu verziju ponuđenog zakona.
“Gotovo sve te primjedbe su na pozitivan način ugrađene u Radnu verziju zakona o radu, što nas ohrabruje da ćemo postići zajednički dogovor sa socijalnim partnerima”, poručio je resorni ministar.
On je dodao da je nepovoljna okolnost što je Federacija BiH donijela zakon o radu na brz način, koji će se vremenom pokazati kao neproduktivan i koji je, nažalost, reper međunarodnim organizacijama sa kojima Srpska pregovara.
“Nije istina da u novom zakonskom rješenju nema zaštite radnika jer Ministarstvu i Vladi nije bio interes da sačini zakon koji neće štititi radnike”, rekao je Savanović.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Dragutin Škrebić smatra da će donošenje zakona bez Saveza sindikata biti nepovoljnije za radnike, te da je stav Unije da nema nijednog razloga da u Republici Srpskoj bude lošiji zakon u odnosu na Federaciju BiH.
“Smeta nam što Vlada pokušava da bude dobrotvor i pravi zakon koji neće moći funkcionisati. Mi sada imamo zakon koji je veoma povoljan za radnike, ali u praksi neprimjenjiv. Naš stav je da imamo kratak, precizan, konkretan i funkcionalan zakon koji će biti primjenjiv u praksi”, istakao je Škrebić.
Prema njegovim riječima, u Srpskoj ima mnoštvo nezaposlenih koji traže povoljnije radno zakonodavstvo, koje će omogućiti fleksibilnije zapošljavanje, odnosno otpuštanje, da bi, kako je naveo, povećali broj zaposlenih.
“Možete napisati prava koliko god hoćete, ako se to ne može sprovesti. Plata se mora zaraditi i samo iz zarade možemo isplatiti platu. Neka zakon bude oštriji po poslodavca, ali neka se poštiva. Danas je veliki broj onih koji ne zarade platu, a imaju je”, tvrdi Škrebić.
On je rekao da postoji bojazan kad su posrijedi zaposleni u administraciji jer bi jedna politika mogla zloupotrijebiti zakon da otpušta radnike iz neke druge političke opcije, što se mora spriječiti.
Na današnji sastanak u Vladi Republike Srpske bio je pozvan i Savez sindikata, čiji se predstavnici nisu odazvali pozivu. Srna