ZAGREB, Od ukupno 36,56 milijardi evra kredita koje su plasirale banke u Hrvatskoj, 6,23 milijarde evra čine djelimično naplativi ili potpuno nenaplativi krediti.
Prema podacima HNB-a, kod građana je udio loših kredita na kraju septembra bio 12,1 odsto, ali znatno veće probleme sa servisiranjem kredita imaju preduzeća, kod kojih je taj procenat 31,08 odsto, prenosi portal Seebiz.
Udio takozvanih loših kredita u Hrvatskoj iznosio je krajem septembra ove godine 17,05 odsto, pokazuju najnoviji podaci Hrvatske narodne banke (HNB).
Stanovništvo je najviše zaduženo putem stambenih kredita, koji su krajem devetog meseca iznosili 56,3 milijarde kuna, od čega je naplata 9,35 odsto pod znakom pitanja.
Od ukupno 39,6 milijardi kuna nenamenskih kredita odobrenih stanovništvu, udio loših je u septembru bio 9,37 procenata.
Po podacima centralne banke, visoka rizičnost naplate postoji kod ostalih kredita stanovništvu (34,9 odsto), kao i kod hipotekarnih kredita (33,59 odsto).
Podaci HNB-a o kvalitetu kredita po valutama, pokazuju nadprosječnu rizičnost naplate kredita vezanih za švajcarski franak i kredita u kunama bez valutne klauzule.
Kod kredita vezanih za “švajcarac” udeo loših je u septembru iznosio 19,68 odsto. Ukupan iznos kredita vezanih za franak je 23,6 milijardi kuna, od čega je 22,02 milijarde kuna plasirano građanima.
Od 1,3 milijarde kuna kredita vezanih za franak, koji su odobreni pravnim licima, nenaplativo je čak 70,4 odsto, dok je kod građana rizična naplata 16,57 odsto kredita u “švajcaracima”.
Kod kredita odobrenih u kunama bez valutne klauzule udeo loših kredita je 18,29 posto, a kod kredita vezanih za evro nenaplativo je bilo 15,91 odsto na kraju septembra. Tanjug