NJUJORK, Na Wall Streetu je u četvrtak S&P 500 indeks potonuo 1,4 odsto, što je njegov najveći dnevni pad od kraja septembra, jer su ulagače razočarali blaži nego što se očekivalo podsticaji Evropske centralne banke (ECB).
Dow Jones skliznuo je 252 boda, ili 1,42 odsto, na 17.477 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,44 odsto, na 2.049 bodova, a Nasdaq indeks 1,67 odsto, na 5.037 bodova.
Pad S&P 500 indeksa na najniži nivo od polovine novembra posljedica je pada cijena akcija u svih 10 sektora tog indeksa, pri čemu su najviše, oko 2 odsto, potonuli zdravstveni i energetski sektor.
Ulagače je najviše razočarala Evropska centralna banka, koja je, doduše, produžila trajanje programa kupovine obveznica, poznatog kao kvantitativno ublažavanje, za šest mjeseci, do marta 2017. godine. No, ulagači su očekivali i povećanje vrijednosti tog programa, koja sada iznosi oko 1.000 milijardi evra.
Čelnici ECB-a na jučerašnjoj su sjednici, takođe, snizili kamatnu stopu na depozite banaka s minus 0,2 na minus 0,3 odsto, no i to je blaži potez nego što se očekivalo.
“Najviše je na berze uticala Evropska centralna banka jer njeno dodatno popuštanje monetarne politike nije zadovoljilo tržišta”, kaže Peter Tuz, predsjednik kompanije Chase Investment Counsel.
S druge strane, američka centralna banka sprema se na sjednici polovinom decembra povećati ključne kamatne stope po prvi put od 2006. godine.
U izvještaju Kongresu predsjednica Feda Janet Yellen kazala je juče kako je centralna banka blizu povećanja kamate na prekonoćne kredite s rekordno niskih gotovo nula odsto.
Istakla je i optimizam u vezi ekonomije, kazavši da će njegov rast u idućih godinu, dvije biti dovoljan kako bi se dodatno poboljšala situacija na tržištu rada.
I dok najave povećanja kamata Feda u decembru više nikoga ne mogu iznenaditi, otvoreno je pitanje kojim će tempom centralna banka u idućem periodu normalizirati monetarnu politiku, nakon što je gotovo cijelu deceniju vodila izuzetno labavu politiku.
Zbog toga će ulagačima biti važni budući makroekonomski pokazatelji, stoga se s nestrpljenjem čeka izvještaj o zapošljavanju u SAD-u, koji će biti objavljen u petak i koji obično znatno utiče na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u novembru broj novih radnih mjesta povećan za snažnih 200.000, nakon 271.000 mjesec dana prije. Pritom bi stopa nezaposlenosti, procjenjuje se, mogla ostati nepromijenjena na najnižem nivou u sedam i po godina od 5 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,27 odsto, na 6.275 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,58 odsto, na 10.789 bodova, a za toliko je pao i pariški CAC, zaronivši na 4.730 bodova. Hina