BEOGRAD, Dvodnevni međunarodni Samit 100 mladih lidera Jugoistočne Evrope, pod sloganom “Ka zajedničkoj platformi za jačanje preduzetništva?”, počinje danas u beogradskom hotelu Crowne Plaza, u organizaciji Udruženja “Mreža za poslovni razvoj”.
Partneri na Samitu su Ambasada SAD, Kancelarija UN u Beogradu, Škola za mlade lidere predsjednika Makedonije, Grad Beograd, Srpska grupa Trilateralne komisije, Unija poslodavaca Hrvatske, Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije, Svjetska banka i Vorton (Whorton) biznis škola kroz program Ideje za akciju, saopštio je juče organizator.
Samit je zamišljen kao mjesto okupljanja svih činilaca iz regiona koji mogu doprinijeti rješavanju problema nezaposlenosti (posebno nezaposlenosti mladih) otvaranjem novih radnih mjesta, kao i ostvarivanju ekonomskog rasta i regionalne saradnje kroz uspon mladih (RISE of youth), pri čemu je RISE skraćenica za Radikalno Inoviranje za Održivu Ekonomiju (Radical Innovation for Sustainable Economy).
Pored istaknutih mladih lidera iz regiona, Samit će okupiti i velike kompanije i investitore kao nosioce krupnog kapitala, mala preduzeća i startapove, nosioce inovacija u vidu naučnih i tehničkih instituta, vladin, obrazovni i nevladin sektor.
Među učesnicima Samita su, kako najavljuje organizator, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, američki ambasador Majkl Kirbi, predsjedavajući srpske grupe u Trilateralnoj komisiji i predsjednik mosta Istok-Zapad Jovan Kovačić, direktor EBRD-a u Srbiji Danijel Berg, predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, direktor EBRD-a u Hrvatskoj Vedrana Jelušić Kašić, savjetnik u Svjetskoij banci i profesor na Varton poslovnoj školi Ðorđija Petkoski, privatni investicioni bankar u španskoj ANDBANK, Rza Aliyev.
Cilj Samita je da se kroz međusobnu interackiju spoje interesi svih identifikovanih grupa i da to rezultira otvaranjem novih radnih mjesta i povećanjem ekonomske aktivnosti.
Dodatnu dinamiku Samitu daće i osnivanje “Fonda za mlade lidere”, koji će imati za cilj da svojim aktivnostima i investicijama promoviše, edukuje i omogući razvoj biznis ideja mladih ljudi u uspješne poslove.
U okviru Samita biće organizovani brojni paneli, okrugli stolovi, radionice i predavanja, na kojima će, između ostalog, strani biznismeni predstaviti primjere dobrih praksi, a biće riječi i o rizičnom kapitalu, investicionim fondovima, povezivanju poslovne i akademske zajednice, ulozi politike u poslovanju, o tome kako inspirisati mlade u periodu tranzicije, itd.
Predviđeni su takođe i B2B sastanci (business to business) s ciljem povezivanja mladih lidera sa kompanijama.
Mala preduzeća i startap kompanije imaće priliku da se povežu sa sličnim firmama u regionu i ostvare partnerstva, kako bi proširili opseg proizvoda i usluga i tako doprinijeli otvaranju novih radnih mjesta, a imaće priliku i da prezentuju svoje ideje velikim kompanijama i investitorima.
Velike kompanije (i nosioci krupnog kapitala) će takođe moći da prošire svoje ekonomske aktivnosti na zemlje regiona gdje nisu zastupljene, da pronađu kvalitetne parnere među ostalim učesnicima samita, upoznaju mala preduzeća pogodna za investiranje, kao i da podijele svoje poslovne modele, pogotovo one u smijeru zapošljavanja mladih, navodi se u saopštenju Mreže za poslovni razvoj. Tanjug