BIJELJINA, Novo poslovodstvo PD „Semberija“ naslijedilo je iz ranijeg perioda ogromne finansijske obaveze od 10,3 miliona KM, plus 3,5 miliona KM namjenskog kredita od IRB-a za izgradnju nove staje, nabavku mehanizacije i steonih junica, koji treba otplaćivati od 2017. godine.
Ukupne obaveze PD „Semberija“ u ovom trenutku iznose oko 13,8 miliona KM. U narednom periodu moraju se izmiriti obaveze i prema Bobar banci u likvidaciji, u iznosu od 1,4 miliona KM, te je uprava donijela odluku o prodaji dva pogona, magacina „Sjeme“ i farme „Obrijež“, kaže u izjavi za poslovni portal „Capital“ Stevan Trivković, magistar poljoprivrednih nauka koji je u vruću fotelju direktora jednog od najstarijih, trenutno i jedinog poljoprivrednog dobra u Republici Srpskoj, a koje je u većinskom vlasništvu RS, sjeo početkom oktobra ove godine.
„ Naša djelatnost je ratarska i stočarska proizvodnja. Cilj poslovodstva i radnika je da se u narednom periodu obezbijedi samoodrživost, profitabilnost i sigurno privređivanje. Da bi se ciljevi ostvarili, u narednom periodu moramo smanjiti troškove poslovanja preduzeća i povećati obim proizvodnje“, kaže Trivković.
Da bi se to ostvarilo, naglašava Trivković, moraju se maksimalno uposliti instalisani kapaciteti. Na stočarskoj farmi ovog poljoprivrednog dobra upravo se privode kraju radovi na izgradnji nove staje sa izmuzištem, u koju je investirano oko 1,5 miliona KM. To je uslov za profitabilniju i stabilniju proizvodnju mlijeka u narednom periodu.
Trivković kaže da su u međuvremenu nabavljene i steone junice, kako bi se obezbijedio i pasminski sastav i proizvele dogovorene količine mlijeka u godinama koje su pred nama.
Sa izgradnjom nove staje i izmuzišta obezbjeđuju se uslovi za izvoz mlijeka u EU, posredstvom dubičkog „Mlijekoprodukta“. U međuvremenu je na njivama obavljena sjetva pšenice, ječma i uljane repice, na površini od 1.384 hektara.
„Ostalo nam je oko 1.100 hektara za proljećnu sjetvu. Ukupno raspolažemo sa oko 2.455 hektara obradivog zemljišta. Trenutno u stajama imamo 215 muznih grla. Nabavili smo 94 kvalitetne steone junice, a imamo i vlastitu reprodukciju. Ženska grla izdvajamo za proizvodnju mlijeka, muška grla koristimo za tov junadi“, ističe Trivković.
On kaže da je plan novog poslovodstva da nabavi još stotinjak steonih junica, te bi sa oko 600 grla i oko 4.500 do 5.000 litara mlijeka dnevno u narednim godinama mogli pokrivati mjesečne rashode za plate i druge obaveze zaposlenih.
U narednom periodu planirana je i reorganizacija preduzeća, preraspodjela poslova za 176 radnika, a krajnji cilj je da se obezbijede sredstva za otpremnine i redovno penzionisanje oko deset odsto radnika.
Trivković kaže da se već pregovara sa renomiranim selekcionarima i proizvođačima sjemenskog materijala, te da će na proljeće PD „Semberija“ sijati sjemenski kukuruz i sjemenski suncokret.
U ovoj godini obavljena je i probna proizvodnja povrća za fabriku „Sava Semberija“. Sijaće se i proizvoditi sve ono što može donijeti profit i sigurnu zaradu. Planirano je proširenje proizvodnje tovnih junadi, a zadržaće se i proizvodnju svinja. Novo poslovodstvo naslijedilo je i obavezu isplate sedam plata radnicima iz ranijeg perioda. Ovo preduzeće pretrpjelo je ogromne štete u dvije velike poplave, a pratile su ih i sušne godine. U svakom slučaju, ovom poljoprivrednom dobru predstoji mukotrpan i neizvjestan period poslovno – finansijske konsolidacije. Ukoliko se taj period brzo prebrodi, onda bi mogao nastupiti jedan sigurniji poslovni period u kome bi ovo preduzeće moglo postati samoodrživo.
Izvor: Capital