BEOGRAD, Tokom prve sedmice trgovine državnim hartijama na Beogradskoj berzi, zvaničnom tržištu kapitala Srbije, ostvaren je promet od 3,2 miliona evra.
Državne obveznice, koje spadaju u najsigurnije hartije od vrijednosti, odnedavno su, na Beogradskoj berzi dostupne i građanima.
Iako su listirane čak 64 emisije ovih državnih hartija, trgovalo se obveznicama samo dvije serije. Međutim, na Berzi, koja već godinama vapi za novim “tržišnim materijalom” su – zadovoljni.
Postojanje trgovanja u prvim danima je bilo relativno neočekivano imajući u vidu da je investiciona javnost bila nepripremljena za ove složene hartije od vrijednosti, te je promet od 3,2 miliona evra ostvaren u prvih sedam dana zaista pozitivan impuls u razvoju ovog segmenta tržišta, kaže za Novosti glavni analitičar Beogradske berze Miroljub Ristić.
Trgovanje je zabilježeno na dvije serije obveznica, jednoj nominovanoj u dinarima, a drugoj u evrima, sa rokovima dospjeća 2018, odnosno 2017. godine.
One kupcima donose prinos od oko 4,5 odsto na dinarske, odnosno oko 2,5 odsto na obveznice nominovane u evrima. Prinos, inače, zavisi od cijene po kojoj se hartija kupi.
Na takozvanom prajm listingu Berze uključene su 64 emisije državnih dugoročnih hartija od vrijednosti, i to 40 dinarskih i 24 nominovane u evrima, sa rokom dospjeća od jedne do 11 godina.
Pojedinačna obveznica glasi na 10.000 dinara, a ona nominovana u evopskoj valuti – na 1.000 evra.
U poređenju sa kamatama na štednju, ulaganje u državne obveznice je isplativije rješenje. Međutim, prinos od 4,5 odsto na dinarske obveznice ostvaren u prvoj sedmici trgovanja moguće je ostvariti i na štednju u banci na duži rok, bez plaćanja provizija.
Zarada na evru je, pak, bila bolja nego u banci.
Najveća prednost državnih hartija je činjenica da su oslobođene poreza na zaradu i da se na tržištu mogu prodati bilo kada pre roka dospeća, ukazuje berzanski analitičar Nenad Gujaničić.