BEOGRAD, Nenaplativi krediti pokazali su koliko se loše upravljalo u bankama u Srbiji jer se želelo povećanje plasmana i bilansne sume po svaku cijenu i zato država ne treba novcem poreskih obveznika da pomaže privatnim bankama da se oslobode rizičnih pozajmica, ocijenio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.
“Protiv sam bilo kakvog državnog intervencionizma kada je reč o privatnim bankama. Odgovornost za nenaplative kredite snose vlasnici kapitala, kao i članovi upravnog odbora“, kazao je Đukić u intervjuu za Magazin Biznis.
Tokom kreditne ekspanzije mnogi bankari su, kako je dodao, imali visoke bonuse i “alavost” menadžera da ostvare profit dovela je do toga da nisu vodili računa šta će biti kad nastupi krizna situacija.
Đukić je istakao da gradjani ne treba ni na koji način da plaćaju greške bankara i da je jedino rešenje za problematične kredite da ih banke prodaju i rasterete svoje bilanse.
Na pitanje zašto to banke do sada nisu radile, ako im je to zakononom omogućeno još od 2012. godine, Đukić je kazao da je razlog što je godinama stvaran milje poslovanja da će država uvijek plaćati tuđe greške.
“Država nema sada tu šta da traži osim da olakša i ubrza pripremanje unapred pripremljenog plana reorganizacije, da dužnici ne bi bežali od svojih obaveza. Kao i da kod otpisa plasmana, odobri određene poreske olakšice, jer je aktuelna poreska politika u tom smislu rigorozna, pa se plaća porez na otpis duga“, ukazao je Đukić.
Po njegovoj ocijeni, rješavanje nenaplativih kredita neće uticati na rast kreditne aktivnosti banaka u Srbiji jer banke i sada imaju dovoljno sredstava, ali nema tražnje.
“Kreditnog rasta nema, jer nema rasta privrede. Banke su visokolikvidne, ali nemaju dovoljan broj kreditno sposobnih klijenata. A loši krediti su stvar prošlosti i lošeg upravljanja rizicima. Važno je da se poštuje vrlo rigorozna procedura vezana za finansijsku disciplinu, kako nam se slični ekscesi ne bi ponavljali“, upozorio je Djukić. Beta