BEOGRAD, Kupovina Danube Foods Grupe od strane Mid Evropa Partners LLP u iznosu od 657,1 milion dolara, druga je po veličini poslovna transakcija u prvoj polovini ove godine u regionu Centralne i Jugoistočne Evrope.
To je rezultat najnovijeg istraživanja koje je sprovela revizorsko-konsultantska kompanija EY (Ernst & Young), “Central and Southeast Europe -M&A Barometar”, a koje se bavi analizom poslovnih transakcija u 11 zemalja Centralne i Jugoistocne Evrope (CSE) koje uključuju Srbiju.
Zahvaljujući toj transakciji, Srbija je u regionu Centralne i Jugoistočne Evrope imala najveći rast tržišta poslovnih transakcija, gdje je tržište poraslo sa 0,03 milijardi dolara u prvoj polovini prošle godine na 0,7 milijardi dolara u prvoj polovini 2015. godine, saopšteno je.
Većina zemalja tokom tog perioda zabilježila je, kako je navedeno, rast aktivnosti spajanja i akvizicija u pogledu ukupnog broja transakcija koje su porasle za 2,9 odsto u odnosu na prvu polovinu 2014. godine.
Analiza 11 zemalja CSE regiona, prema broju obavljenih transakcija, pokazala je da se na prva tri mjesta nalaze Turska, Poljska i Češka, dok se Srbija na ovoj ljestvici nalazi tek na devetom mjestu.
Tačno polovina poslovnih transakcija u Srbiji realizovana je između domaćih poslovnih subjekata, dok su 45 odsto činile ulazne poslovne transakcije, a svega pet odsto izlazne.
U prvoj polovini 2015. godine u Srbiji se kao najaktivnija grana industrije pokazala građevinska industrija.
“Iako je ukupan broj ostvarenih poslovnih transakcija u prvoj polovini godine u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi minimalno porastao, u Srbiji je kupovina Danube Foods grupe od strane Mid Europa Partners LLP značajno unapredila klimu za novi talas transakcija na tržištu”, komentarisao je Urs Indermuhle, partner u sektoru za podršku pri poslovnim transakcijama (TAS) kompanije EY u Srbiji.
U okviru regiona Centralne i Jugoistočne Evrope uočen je pad prosječne vrijednosti transakcija od 2,2 odsto kada su u pitanju ugovorene transakcije u vrijednosti od preko 100 miliona dolara.
Sa druge strane, prosječna vrijednost transakcija, ugovorenih za vrijednost ispod 100 miliona dolara je porasla za 1,6 odsto. To je, kako je navedeno, rezultiralo, padom od 10,8 odsto procjenjene vrijednosti tržišta spajanja i akvizicija.
Detaljnije istraživanje je pokazalo da su gotovo polovinu izvršenih transakcija u CSE regionu činile lokalne transakcije sa 48 odsto od ukupnog broja transakcija, kada i kupac i prodavac potiču iz iste zemlje, dok su ulazne transakcije činile 41 odsto od ukupnog broja transakcija.
Ukupna procijenjena vrijednost transakcija na tržištu CSE regiona u prvoj polovini godine iznosila je 16,5 milijardi dolara, što je pad za 10,8 odsto u odnosu na prošlu godinu.
“Ovaj pad je većim dijelom uzrokovan manjim brojem velikih transakcija – vrijednost transakcija od preko jedne milijarde dolara u prvoj polovini ove godine”, navedeno je u istraživanju.
Turska je na prvom mjestu sa procijenjenom vrijednošću poslovnih transakcija od 3,3 milijarde dolara, a praćena Češkom (2,8 milijardi dolara) i Rumunijom (2,1 milijarda dolara).
U svim zemljama, sa izuzetkom Bugarske i Rumunije, većina transakcija je zaključena od strane strateških investitora, odnosno 75 odsto ukupne proporcije u region. Tanjug