LONDON, U Srbiji je u prvom polugodištu 2015. sklopljeno ukupno 22 ugovora o spajanju i preuzimanju, prema 28 iz istog perioda lani, ali je njihova vrijednost skočila skoro 25 puta, na 700 miliona dolara u odnosu na lanjskih 30 miliona, prema izvještaju revizorsko-konsultantske kompanije “Ernst & Jang” (EY).
Zahvaljujući tome, Srbija je iskusila najveću stopu rasta u ovom segmentu, navodi se u studiji EY, u kojoj je analizirano 11 zemalja centralne i jugoistočne Evrope, a koja je objavljena na zvaničnoj interent stranici te agencije.
Ukupno gledano, po broju i vrijednosti realizovanih poslovnih transakcija, Srbija je zauzela osmo mjesto.
Više od 50 odsto transakcija u Srbiji realizovano je između domaćih poslovnih subjekata, dok 45 odsto čine ulazne poslovne transakcije, a 5,0 odsto izlazne. U Srbiji se kao najaktivnija grana industrije u prvoj polovini 2015. godine pokazao građevinski sector.
Izvještaj, pored Srbije, obuhvata i Bugarsku, Hrvatsku, Češku, Grčku, Mađarsku, Poljsku, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju i Tursku.
U svim zemljama, sa izuzetkom Bugarske i Mađarske, veliku većinu transakcija zaključili su strateški investitori, odnosno 75 odsto ukupne proporcije u regionu.
Udio finansijskih investitora bio je najveći u Bugarskoj i Mađarskoj, gdje su finansijske transakcije sačinjavale više od 38 odsto tržišta, a slijede Slovenija i Poljska.
Ukupan broj transakcija u regionu tokom prve polovine tekuće godine iznosio je 647, u vrijednosti od 16,5 milijardi dolara, što predstavlja blago povećanje od 2,9 odsto u poređenju sa istim periodom lani, kada je zaključeno 629 ugovora o spajanju i preuzimanju.
Izvještaj je pokazao da je Turska bila najaktivnija zemlja u pogledu obima transakcija u prvih šest mjeseci 2015, sa ukupno 155 uspješno obavljenih transakcija, ispred Poljske i Češke, sa po 117, odnosno 98 transakcija, respektivno.
U Grčkoj, Sloveniji i Mađarskoj je tokom prve polovine 2015. godine takođe zabilježen značajan rast obima transakcija, i to za 122,2 odsto, 90,9 odsto, odnosno 45,8 odsto, respektivno, u poređenju sa prvom polovinom prošle godine. Tanjug