BANJALUKA, Najveći broj poslodavaca u RS smatra da kontrolni organi u RS imaju selektivan pristup prilikom svojih kontrola, pri čemu su pojedini poslodavci predmet stalnih kontrola, a drugi ne, pokazalo je najnovije istraživanje Unije udruženja poslodavaca RS, pod nazivom “Neformalna ekonomija u RS – uzroci i preporuke”.
Pored toga, poslodavci kontrolnim organima zamjeraju nepostojanje preventivnog pristupa i mjera upozorenja, već insistiranje na kažnjavanju po svaku cijenu, ali i sklonost ka korupciji. Kao negativne pojave naveli su i neobučenost i nepoznavanje propisa na osnovu kojih se vrši kontrola poslovanja, ali i neprimjereno ponašanje, odnosno drskost i neljubaznost u ophođenju kontrolnih organa. U ovom istraživanju, koje su radili zajedno s Centrom za istraživanja i studije GEA Banjaluka, navedeno je da je vladavina prava kroz efikasno zakonodavstvo i njegovo sprovođenje važan aspekt sticanja povjerenja u rad javnih institucija. Kako su istakli, tu do izražaja posebno dolazi rad kontrolnih i pravosudnih organa, što je temelj na kojem se gradi povjerenje u institucije sistema. Međutim, u Inspektoratu RS su rekli da od početka zastupaju stav da njihov prioritetni cilj nije kažnjavanje, već da se preduzimanjem preventivnih i korektivnih mjera poslovanje privrednih subjekata uskladi sa zakonom.
“Posmatrajući podatke za prošlu godinu, ne možemo se složiti s tvrdnjom da u radu ovog organa ne postoji preventivni pristup, već da se insistira na kažnjavanju”, rekli su iz Inspektorata RS. Kada je riječ o broju izvršenih kontrola, napomenuli su da je inspekcija obavezna da postupa po prijavama drugih organa, organizacija i građana kojima se zahtijeva kontrola kod nekog subjekta. Tako ističu da jedan privredni subjekat može biti predmet nekoliko različitih prijava. U dijelu tvrdnji koje se odnose na korumpiranost kontrolnih organa, iz Inspektorata RS kažu da su u svom radu i do sada podržavali aktivnosti istražnih organa u borbi protiv korupcije.
“Uvijek smo isticali da svaki službenik ovog organa ima ime i prezime i pozivali kako privredne subjekte, tako i građane da nam se obrate ukoliko imaju saznanja o njihovom nedoličnom ponašanju”, naveli su iz Inspektorata RS.
Dodaju da su u toku ove godine uhapšena i procesuirana dva službenika ovog organa zbog sumnje u primanje mita.
Isto tako, iz Poreske uprave RS navode da je njihov cilj objektivan odabir najrizičnijih poreskih obveznika za kontrolu, pri čemu se koriste kako interne, tako i eksterne informacije. Kontrole se vrše i prema zahtjevima nadležnih državnih organa, institucija, te prijavama zaposlenih i građana.
“Veliki poreski obveznici, definisani u skladu s Pravilnikom o kriterijumima za određivanje velikih poreskih obveznika, podvrgnuti su većoj stopi pokrivenosti poreske kontrole nego ostali, jer potencijalno postoji veći poreski rizik, pa samim tim i veći iznos dodatno utvrđenih poreskih obaveza”, navode iz Poreske uprave RS. Pri odabiru navedene kategorije posebna pažnja se posvećuje i vremenu koje je proteklo od posljednje kontrole, s obzirom na rok od pet godina za zastarjelost utvrđivanja poreskih obaveza. Ističu da Poreska uprava s postojećim brojem inspektora nastoji izvršiti poresku kontrolu što većeg broja poreskih obveznika, posebno vodeći računa o rokovima za zastaru i riziku od neizvršavanja poreskih obaveza. Dodaju da u okviru Poreske uprave RS postoji i Odjeljenje za unutrašnju kontrolu i internu reviziju koje je zaduženo za uočavanje i otklanjanje nepravilnosti u radu svojih službenika. S tim u vezi navode i da je svako koruptivno ponašanje poreskog inspektora ili bilo kojeg drugog službenika, poreski obveznik dužan prijaviti i nadležnim državnim organima.
Primjedbe Unije udruženja poslodavaca RS
Negativne pojave u radu nadzornih organa
Selektivan pristup
Odsustvo prevencije i insistiranje na kažnjavanju
Sklonost ka korupciji
Nemam loša iskustva
Neobučenost i nepoznavanje propisa
Ništa od ponuđenog
Neprimjereno ponašanje
*Izvor: Istraživanje Unije udruženja poslodavaca RS
Nezavisne novine