BANJALUKA, Zemlje u tranziciji moraju vlastitim snagama i resursima izraditi platformu za bolju saradnju istraživača, privrednika i nadležnih institucija kako bi se dale odgovarajuće preporuke i odredili pravci ekonomskog razvoja tih zemalja, jedan je od zaključaka Četvrte međunarodne konferencije o ekonomskom razvoju i preduzetništvu u zemljama u tranziciji /REDETE/.
Predstavljajući zaključke na danas održanom okruglom stolu na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, predsjednik Organizacionog odbora REDETE konferencije Jovo Ateljević rekao je da su mnoge zemlje u tranziciji, za razliku od BiH, bolje iskoristile blizinu EU i postigle uspjeh u ekonomskom razvoju.
“EU nije cilj sama po sebi, ali EU mnogo pomaže u reformskim procesima i treba biti svjestan toga”, istakao je Ateljević.
On je naglasio da samo pokazatelj da EU u petogodišnjem periodu izdvaja desetine milijardi evra za istraživanje i razvoj, dok su ti iznosi u BiH i zemljama u regionu daleko manji, pokazuje koliko je EU opredijeljenja za integraciju znanja i struke u praksu.
Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Novak Kondić rekao je da, s ciljem razmjene iskustava i naučnih saznanja, te pružanja podrške i stručnog mišljenja privredi, Ekonomski fakultet univerziteta u Banjaluci najmanje dva puta godišnje organizuje naučne konferencije.
“Nakon Četvrte Međunarodne konferencije o ekonomskom razvoju i preduzetništvu u zemljama u tranziciji, štampaćemo zbornik radova koji ćemo uputiti nadležnim institucijama Republike Srpske i BiH”, istakao je Kondić.
Četvrta Međunarodna konferencija o ekonomskom razvoju i preduzetništvu u zemljama u tranziciji održana je u Gracu u Austriji od 22. do 24. oktobra, a na konferenciji je predstavljeno 86 stručnih radova iz oblasti ekonomije i preduzetništva.
U radu konferencije učestvovali su naučni radnici iz 26 zemalja. Tokom konferencije održan je i biznis-forum na kojem su učestvovali privrednici i predstavnici institucija Republike Srpske i Austrije. Srna