BIJELJINA, Na prijedlog Poreske uprave RS u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini danas je održano ročište na kome su razmotreni uslovi za pokretanje ponovnog stečaja u Fabrici šećera u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine. Stečajni sudija najavila je da će konačnu odluku donijeti u zakonskom roku nakon što razmotri sve argumente.
Poreska uprava traži otvaranje stečaja zbog neplaćenih poreskih obaveza u iznosu od 1.941.324 KM, ali ona su, prema riječima predstavnika Poreske uprave Rade Hadžistevića vjerovatno mnogo veća i moći će se utvrditi tek nakon otvaranja stečajnog postupka.
„Poreska uprava RS nije mogla prinudnim putem naplatiti svoja potraživanja, jer je žiro – račun Fabrike šećera od 2010. godine blokiran. Poreska uprava će se nakon otvaranja stečajnog postupka pojaviti i kao razlučni povjerilac, s obzirom na to da ima upisanu zakonsku hipoteku nad nekretninama dužnika“, izjavio je Hadžistević.
Meho Fafulić, vršilac dužnosti direktora Fabrike šećera, kako je pojasnio, u tehničkom mandatu, izjavio je da je 24. septembra istekao njegov produženi tromjesečni mandat, te da je od resornog ministarstva i Vlade RS tražio da ga razriješe ove funkcije. On je istakao da je saglasan sa prijedlogom da se ponovo pokrene stečaj u Šećerani, jer je i to „bar nekakva šansa da se pokuša pronaći strateški parner“. Fafulić je naglasio da Vlada RS i resorno ministarstvo do sada nisu iskazali pretjerani sluh i interesovanje za pokretanje ovog industrijskog kapaciteta u kome se u tromjesečnoj kampanji može preraditi 400.000 tona šećerne repe.
„U međuvremenu je raspušten i privremeni Nadzorni odbor i očekujemo izbor novog. U Šećerani trenutno radi 57 radnika, a radnici potražuju ukupno 57 plata. Ukupne obaveze Šećerane iznose oko 23 miliona maraka, ali se još uvijek vode sudski postupci i dio potraživanja smo osporili“, izjavio je Fafulić.
On je naglasio da je vrijednost imovine fabrike svojevremeno procijenjena na 28 miliona maraka. Iako je fabrički krug obezbijeđen, povremeno se evidentiraju krađe kablova, što se uredno prijavljuje policiji.
Stečajni sudija Alida Nađ Mađarac, koja je vodila i prvi stečaj u bijeljinskoj Šećerani prije pet godina, izjavila je da će sud obaviti prethodni postupak i ispitati uslove za otvaranje ponovljenog stečaja, a odluka o tome biće donesena u zakonskom roku. Ona je pojasnila da bi se direktni stečaj nad stečajnim dužnikom mogao otvoriti tek ukoliko bi Poreska uprava, kao pokretač prijedloga za otvaranje stečaja, imala pravosnažnu sudsku presudu i rješenje o izvršenju naplate spornog duga.
Izvor: CAPITAL