DOBOJ, Neformalna ekonomija učestvuje sa oko 20 do 30 odsto u bruto domaćem proizvodu Republike Srpske, a jedan od njenih glavnih uzroka je previsoko oporezivanje rada, rekao je danas u Doboju direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić.
Aćić navodi da je, prema istraživanju Unije, za koje kaže da još nema naučnu podlogu, neformalna ekonomija najzastupljenija u sektoru građevinarstva, trgovine i usluga.
On je istakao da je dosta složeno djelovanje kada je riječ o smanjenju neformalne ekonomije, te da je za Uniju trenutno najbitnije smanjenje oporezivanja rada, kao i fleksibilnost radnog zakonodavstva, što bi, naveo je, za Republiku Srpsku imalo kratkoročne efekte.
“Integritet inspekcijskih organa je jako bitan i u perspektivi se mora mnogo učiniti da on bude povećan”, rekao je Aćić novinarima, nakon današnje prezentacije istraživanja “Neformalna ekonomija u Republici Srpskoj – uzroci i preporuke” koja je održana u Doboju.
On je istakao i da svi poslodavci koji ne poštuju propise u svom poslovanju predstavljaju nelojalnu konkurenciju i problem.
Aćić očekuje da novi tekst zakona o radu bude izrađen do kraja godine, te poručuje da javnost ne treba biti zabrinuta jer će biti “po mjeri poslodavaca, radnika i države”.
Programski direktor Centra za istraživanje i studije – GEA iz Banjaluke Ognjen Đukić navodi da je istraživanje rađeno u Republici Srpskoj po regionima na uzorku od 200 poslodavaca, koji su obuhvaćeni po poslovnim sektorima, veličini preduzeća i obliku vlasništva.
Prema rezultatima, poslodavci su oporezivanje rada naveli kao glavni uzrok neformalne ekonomije, koja se manifestuje kao rad na crno, isplaćivanje dijela plate u koverti, neregistrovanje ekonomske aktivnosti, te dijela prometa roba i usluga, neprijavljivanje poreskih obaveza, prikazivanje nerealnih cijena s ciljem izbjegavanja zakonskih obaveza.
Istraživanje je izvršeno u okviru projekta “Neformalna ekonomija u BiH” s ciljem da Uniji pomogne da identifikuje najvažnije uzroke ove pojave u Srpskoj i razvije skup preporuka za adresiranje ovog problema. Srna