BANJALUKA, Nacrtom Zakona o stečaju, koji bi trebalo da bude razmatran na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, utvrđuje se predstečajni i stečajni postupak, pravne posljedice otvaranja i sprovođenja ovih postupaka, reorganizacija stečajnog dužnika nesposobnog za plaćanje na osnovu stečajnog plana, te međunarodni stečaj.
Razlozi za donošenje novog Zakona o stečaju proizašli su iz potrebe rješavanja insolventnosti privednih subjekata u vremenu izrazite ekonomske krize, kao i drugih problema koji su se pojavili u dosadašnjoj primjeni zakona.
U odnosu na važeća zakonska rješenja, bitnu novinu predstavlja institut predstečajnog postupka, kojim se omogućava nelikvidnom privrednom društvu da zaključi nagodbu sa povjeriocima, s ciljem lakšeg i povoljnijeg izmirenja novčanih obaveza i nastavak poslovanja, navodi se u obrazloženju Nacrta.
Osim toga, skraćeni su rokovi za preduzimanje pojedinih radnji u postupku i određene sankcije za stečajnog upravnika i druge učesnike u postupku ukoliko kasne u sprovođenju radnji.
Predviđena je novčana kazna od 10.000 KM za stečajnog dužnika, ako ne podnese prijedlog za otvaranje stečajnog postupka u roku od 30 dana od dana nastupanja platežne nesposobnosti, kao i kazna od 1.000 KM do 10.000 KM za privremenog stečajnog upravnika ako ne obezbijedi imovinu stečajnog dužnika.
Nacrt sadrži rješenja kojima se pooštravaju uslovi za izbor stečajnih upravnika, a koji moraju imati položen ispit za stečajnog upravnika i licencu za rad koja se obnavlja svake četiri godine.
Zakonsko rješenje daje nadležnost Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ da sačini listu dužnika koji kasne sa izmirenjem preuzetih novčanih obaveza do 60 dana, objavi na internet stranici Agencije, te preduzimanje drugih radnji u predstečajnom i stečajnom postupku, kao što je pravo izdavanja prekršajnog naloga.
Novi zakon je, u odnosu na važeća zakonska rješenja, pojačao zaštitu prava radnika po osnovu njihovih potraživanja, tako što su 12 zagarantovanih plata u bruto iznosima svrstana u viši isplatni red.
Portparol Privredne komore Republike Srpske Vladimir Blagojević rekao je Srni da su do sada stečajni postupci pokretani kasno, odnosno kada obaveze preduzeća prevazilaze vrijednost njegove imovine, što je novim zakonom onemogućeno.
“Zadovoljni smo ovim zakonskim rješenjem, pogotovo što ono predviđa pokretanje odgovornosti za neblagovremeno pokretanje stečaja, te što utvrđuje kontrolu rada stečajnog upravnika”, naveo je Blagojević.
Kada je riječ o ovoj oblasti, Blagojević smatra da bi posebnim propisom, fizičkim licima za koje se utvrdi da su namjerno doveli privredno društvo u stečaj ili blokadu trebalo zabraniti otvaranje novog privrednog društva dok se ne završi stečaj ili deblokada računa. Srna