SARAJEVO, BiH može ostvariti održivi rast samo ako smanji javni sektor i poveća njegovu efikasnost, te omogući i iskoristi potencijal za rast i otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru, smatra šef Kancelarije Svjetske banke za BiH Tatjana Proskurjakova.
Proskurjakova u intervjuu Srni pojašnjava da je Svjetska banka sprovela obimne i detaljne analize da bi utvrdila izazove sa kojima se BiH suočava i predložila moguća rješenja, kao i pripremila novi okvir partnerstva u narednih pet godina.
“Ova analiza je u skladu sa planovima i programima vlada na entitetskom nivou, kao i Savjeta ministara BiH, a naročito sa detaljnim programom reforme izloženim u nedavno usvojenoj Reformskoj agendi.
Tu agendu potpisali su predstavnici vlada Republike Srpske, Federacije BiH i Savjeta ministara BiH, a Svjetska banka, poput ostalih razvojnih partnera, snažno je podržava”, ističe Proskurjakova.
Svjetska banka potpisivanje Agende vidi kao novu priliku za BiH da krene ka većem i održivijem rastu, a svojom novom strategijom želi da podrži takve aktivnosti.
Proskurjakova navodi da je finansijskoj instituciji na raspolaganju široka “lepeza” instrumenata – od analiza, preko tehničke pomoći, do finansiranja, uključujući budžetsku podršku, kao i investicione projekte i podršku privatnom sektoru.
Sve to se može učiniti putem Međunarodne finansijske korporacije /IFC/ i Multilateralne agencije za osiguranje investicija /MIGA/, kao i dijelova Svjetske banke, koje daju zajmove i garancije privatnim investitorima.
Proskurjakova precizira da će nova strategija biti fokusirana na tri oblasti – povećanje efikasnosti javnog sektora, jačanje privatnog sektora i povećanje otpornosti na prirodne nepogode.
U Svjetskoj banci će, prema njenim riječima, posebnu pažnju obratiti na pitanje inkluzije, osiguravajući time priliku svim dijelovima društva da iskoriste nove šanse koje će strukturalne reforme ponuditi.
Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH naglašava da je strategija još u fazi pripreme i razmatranja, te da bi trebalo da bude završena do kraja godine, nakon čega će kompletan dokument biti dostupan javnosti.
Kada je riječ o podršci budžetima u BiH, Proskurjakova ističe da je Svjetska banka spremna da im pruži finansijsku pomoć, kao dio međunarodnog finansijskog paketa za podršku reformskim aktivnostima.
“Svjetska banka ima niz finansijskih instrumenata, uključujući i budžetsku podršku, koje nudimo kao pomoć za sprovođenje ekonomskih reformi od ključnog značaja. U tom smislu, mi ćemo biti spremni za pružanje te pomoći kako reforme budu napredovale”, objašnjava ona.
Proskurjakova vjeruje da će Svjetska banka krenuti sa novim finansijskim aranžmanima u narednim mjesecima, kako se određene konkretne mjere Reformske agende budu realizovale u praksi.
Prema njenim riječima, Svjetska banka će nastaviti da finansira konkretne investicione projekte, kao što su modernizacija i obnova putne mreže, te reforma zdravstvenog sektora.
“Svjetska banka podržava planove za harmonizaciju akciza na duvan i alkohol sa standardima EU, što bi trebalo da doprinese smanjenju velike upotrebe duvana i duvanskih proizvoda u BiH, kao i ostvarivanju dodatnih prihoda”, zaključuje Proskurjakova. Srna