BANJA LUKA – Direktorica Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge Jelena Ćetković tražila je novac od novinara poslovnog portala CAPITAL.ba da bi dostavila odgovore na naša pitanja!
Nakon saznanja da APIF naplaćuje izdavanje finansijskih izvještaja i to po izuzetno visokim cijenama, pokušali smo saznati ko je i na koji način ustanovio ovaj „cjenovnik“.
APIF pojedinačne finansijske izvještaje (do 10 izvještaja) u tekućoj godini naplaćuje 50 maraka, pojedinačni finansijski izvještaj iz prethodne godine 70 KM, a pojedinačne izvještaje iz prethodnih godina 100 KM po primjerku. Nismo uspjeli da saznamo koliko je APIF finansijskih izvještaja prodao u posljednje tri godine i koliko je od tih prodaja zaradio.
Da stvar bude gora, sve firme i preduzeća koja na kraju ili tokom godine dostavljaju APIF-u finansijske izvještaje to moraju i da plate.
Firme dostavljanje izvještaja plaćaju 80, a udruženja građana 40 maraka. Prema podacima Privredne komore RS finansijske izvještaje je u 2014. godini dostavilo 9.169 preduzeća.
Drugim riječima, ukoliko su sva ova preduzeća platila obaveznu taksu prilikom dostavljanja izvještaja, APIF je zaradio 733.520 KM. Ako bi svaki izvještaj iz prethodne APIF u ovoj godini prodao samo jednom, zaradio bi i dodatnih 641.830 maraka, što znači da bi ova ustanova samo na primanju i izdavanju finansijskih izvještaja uknjižila 1.375.350 KM. Prema Zakonu o APIF-u, ova ustanova je neprofitna i njeni prihodi mogu da se koriste samo za razvoj APIF-a ili u korist budžeta RS.
Nakon što iz APIF-a nismo u zakonskom roku od 15 dana dobili odgovore na naša pitanja, nazvali smo direktoricu Jelenu Ćetković. Međutim, ni ona u telefonskom razgovoru nije željela da odgovori na naša pitanja, tvrdeći da su „neka pitanja u redu, a da su druga neumjesna“. Ona nije željela da kaže koliko je APIF prodao finansijskih izvještaja.
„Nije slučajno što me to sada pitate. Znam ja odakle to ide. APIF se ne finansira iz budžeta i mi moramo da zaradimo, a zarađujemo tako što prodajemo te izvještaje. I vi prodajete ono što napišete“, rekla je Ćetković.
Ona je istakla da je cjenovnik obaveza donio UO koga imenuje Vlada RS, koja je i osnovač APIF-a.
„Šta vas briga koliko smo prodali izvještaja? Imate to na sajtu, pa tamo tražite. Pogledajte koliki su prihodi, a koliki rashodi, pa ćete znati. I mi moramo od nečega da živimo. Platite ukoliko želite odgovore na pitanja“, istakla je Ćetković.
Dodik i Đokić: To je krivično djelo
Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, čiji je kadar direktorica APIF-a, kaže da on ne može da komentariše ovakvo ponašanje Ćetkovićeve.
„Koliko je meni poznato, APIF pripada Ministarstvu finansija, pa od njih tražite odgovor. Ako je tražila pare od vas, podnesite krivičnu prijavu protiv nje“, kazao je Đokić.
Oštriji je bio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je rekao da će lično on krivično goniti Jelenu Ćektović ukoliko dobije dokaze da je tražila novac od novinara.
„Dajte nam neki dokaz i ja ću se lično pobrinuti za to da ta stvar dođe do kraja. Ja ću je lično krivično prijaviti, jer je to nedopustivo“, istakao je Dodik.
Novinari portala CAPITAL nisu snimili razgovor sa Jelenom Ćetković, jer nisu očekivali da će dobiti takav odgovor. Ali, više od mjesec dana nakon što smo poslali pitanja APIF-u – i dalje smo bez odgovora.
Autor: CAPITAL
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovaj APIF je vještačka tvorevina za kojom nema nikakve potrebe. Formirana je samo da bi se u njoj (agenciji) uhljebila masa partiskih poslušnika. Reklo bi se narodski da je “namet na vilajet” i da ničemu ne služi. griješim, služi za usporavanje procedura između korisnika usluga (privrednih društava) i državnih organa. To na zapadu nigdje ne postoji. Umjesto da pojednostave procedure, APIF-om se usložnjavaju i odugovlače. Govorim iz ličnog iskustva. Da bi, npr. dobio izvod iz sudskog registra za jedno privredno društvo, od Privrednog suda, moraš da se obratiš APIF-u, da bi ono onda taj tvoj) zahtjev proslijedilo nadležnom Okružnom privrednom sudu. naravno za to platiš taksu. Taj zahtjev se onda (poštom) proslijeđuje Sudu da bi nadležni sud izdao taj izvod, što je proces koji traje 3 minuta. Nakon što Sud odštampa i izda taj izvod, poštom ga šalje APIF-u gdje korisnik usluge treba da ga preuzme. To sve može da potraje i nekoliko dana, pogotovo ako se radi o različitom sjedištu APIF-a i nadležnog suda što je sluča sa Zvornikom i Bijeljinom. Na zapadu se to sad radi internetom, ili telefonom, a moglo bi isto i kod nas. Odes u Privredni sud, uplatiš ima (na licu mjesta) taksu i oni ti za 3 minuta daju izvod. To mi je rekla i službenica u Sudu. I sad ova iz AFIS-a ima nešto da priča. naravno, da će tražiti pare za intervju kad ih ima zaposlenih ko žutih mrava. Zlatari nemaju više para da ih plaćaju pa izmišljaju namet na vilajet
Službenici APIFA su takođe jako neljubazni i nesusretljivi. Ko je imao prilike doći tamo, mogao se uvjeriti
To je Djokiceva direktorica, poznato je da je zena lakog morala. Gdje ste do sada bili sve se zna…jadno..
Apif korektno obavlja svoj dio posla,a službenici su jako ljubazni!Sud je taj koji koči proces registracije i zteba mu oduzeti tu nadležnost!Registraciju treba da vrši APIF i sve stranke bi bile zadovoljne.Lako je novinarima da izmišljaju razgovore za koje nemaju dokaz!Politikanstvo u politici je isto što i ovaj članak za novinarstvo!SRAMOTA!Pomenuta gospodja je jako susretljiva i sposobna žena i da je više takvih bilo bi nam svima bolje!
Najgore kada covjek hvali sam sebe… Pomenuta gospodja nije nimalo susretljiva a radnici na salterima su vrljo neljubazni i nesposobni
ja je znam iz cajevca izuzetno konfliktna osoba.sretan je onaj ko je nikad nije upoznao
Zasto niste objavili pitanja koja ste postavili?
Napravili ste matematiku prihoda Apifa od prihoda finansijskih izvjestaja sa cijenom za prethodnu godinu koja je veca a koja se rijetko trazi. To je 183.380 KM manje u racunici za prikaz nego za tekucu godinu koja je najvise trazena.
Nema sanse da se proda po pojedinacan primjerak izvjestaja svakog subjekta u RS, napisali ste sta bi bilo kad bi bilo.
Zasto pravite i objavljujete racunicu prihoda trzista koje ocigledno ne poznajete?
Zasto ste izmislili informaciju jer je niste dobili?
Finansijski izvjestaj sadrzi i podatke iz prethodne godine u izvjestaju iz tekuce godine.
Deo podataka iz finansijskih izvjestaja je besplatan i javno dostupan na sajtu Apifa.
Drzavne institucije besplatno dobijaju sve podatke.
Apif nije trafika ima poslovnicu u svakom gradu RS gdje se predaju ti izvjestaji i dosta radnika, izracunajte kirije, rezije, plate, troskove opreme i materijala.
Zasto govorite o profitabilnosti u kontekstu prihoda bez rashoda?
Ukinuti APIF. Izmisljena agencija.
premijerka je tvrdila da registracija traje prekp apifa maks. 3 dana. ako trebate izmjenu bilo kog podatka iz registracije kao adresu, direktora i sl. o da taj proces traje duže od 15 dana i to vam odmah stave do znanja u apifu te savjetuju da odmah tražite i urgenciju. to inače ne pomaže a ogromne pare i takse se uzimaju za izmjene od notara pa do suda. najbolje je ne registrovati ništa i raditi na crno…. čak su vam i kazne manje tada nego kad ste registrovani…. apsurdi ove nazovi države a ni D od toga nema.
A ovi grafemi nisu upnrjdeivaoi sa piktoglifima? mada, neke od ovih slika su totalno lude, stvarno, ovo je daleko od mojih puskica pisanih starogrckim alfabetom na srpskom uz malo konvencije sa ekipom oko par slova.