BEOGRAD, Trenutna situacija na tržištu Srbije je takva da se više zaradi prilikom rentiranja nekretnine nego štednjom u banci.
Investicija u nekretnine je svojevrstan mini biznis, jer zahtjeva određeni angažman sa vaše strane, za razliku od štednje u banci gdje samo čekate da vam istekne period oročenja.
Ponude bankarskih kamata na štednju u evrima su simbolične pa je tako najveći iznos koji možete dobiti kamata od 1,53 odsto za period oročenja od godinu dana.
Kamate na štednju u evrima su niže za skoro 1,07 odsto u odnosu na prošlogodišnje kada je najveća kamata iznosila 2,60 odsto na oročenu štednju od godinu dana.
Investicija u nekretnine je u ovom trenutku isplativija za one koji planiraju da štede u inostranoj valuti.
Da bi taj iznos dobili ulaganjem u banku, kamatna stopa na oročenu štednju bi trebalo da je minimum 2,20 odsto.
Ako imate ušteđevinu od 50.000,00 evra koju namjeravate da oročite u banci po trenutno najboljoj kamatnoj stopi od 1,53 odsto na period od godinu dana, ukupan prihod od kamate iznosi 765,00 evra, ali ukoliko isti taj iznos uložite u nekretninu koju pritom rentirate po minimalnoj cijeni od 100,00 evra mjesečno vaš prihod na godišnjem nivou će iznositi 1.200,00 evra.
U ovu računicu treba unijeti i troškove poreza, to je porez na prihode od nepokretnosti koji se plaća po stopi od 20 odsto na prihode koje poreski obveznik ostvari izdavanjem u zakup ili podzakup nepokretnosti, pa je vaša neto dobit u ovom slučaju 960,00 evra.
Da biste taj iznos dobili ulaganjem u banku, kamatna stopa na oročenu štednju bi trebalo da je minimum 2,20 odsto na godišnjem nivou. Ulaganje u nekretnine je ove godine i više nego isplativo, dok je prethodnih godina to ipak bila štednja u banci.
Kako bankari prognoziraju, kamatne stope na štednju u Srbiji u narednom periodu neće rasti, naprotiv moguće je da kamate na oročenu štednju u evrima padnu i ispod jedan odsto, pa će investicija u nekretnine biti isplativija i u narednom periodu. Kamatica.com