NOVI GRAD, Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac kaže da je zbog loših vremenskih prilika obrano samo oko 20 odsto površina zasijanih kukuruzom.
“Uglavnom, svi veći poljoprivredni proizvođači nisu spremili kukuruz, oktobar je optimalni rok za skidanje kukuruza, nažalost, kiša ometa posao i dovodi u pitanje njegovu berbu, kao i kvalitet”, rekao je Usorac i dodao da je kvalitet ove kulture bio mnogo veći prije padavina.
On je istakao da loše vremenske prilike dodatno otežavaju stanje u poljoprivredi i dovode u pitanje poljoprivrednu proizvodnju.
“U zemljama EU poljoprivrednici u ovakvim situacijama dobiju uz visoke subvencije i jednokratne pomoći da bi opstali, dok u cijeloj BiH podsticaji u poljoprivredi iznose 130 miliona KM, što ne može da zadovolji potrebe poljoprivrednika”, kaže Usorac.
On je naveo da je to razlog što poljoprivrednici odustaju od proizvodnje, da je to posebno vidljivo u mljekarstvu, gdje je, kako je rekao, prije četiri godine bilo 12.000 mljekara, krajem prošle godine 6.000, a sada 5.000.
Komentarišući informacije o pojavi aflatoksina u mlijeku sa jedne farme u Republici Srpskoj, Usorac je naveo da je riječ o slučaju povećanog prisustva aflatoksina u mlijeku koje je na vrijeme otkriveno, jer mljekare svakodnevno obavljaju kontrolu mlijeka na prisustvo aflatoksina.
Prema njegovim riječima, to mlijeko nije došlo u upotrebu, iako je prisustvo aflatoksina bilo na granici 0,04, a dozvoljeno je 0,05.
On kaže da je utvrđen i uzrok – prošlogodišnji kukuruz.
“Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske ove godine je uzelo više od stotinu uzoraka kukuruza i nije bilo prisustva aflatoksina, niti drugih štetnih materija”, rekao je on.
Usorac kaže da je ovogodišnji kukuruz prije kiša imao izuzetno dobar kvalitet.
On je ranije rekao da je prinos kukuruza koji je u Republici Srpskoj ove godine posijan na 80.000 do 100.000 hektara, zbog suše umanjen 50 do 60 odsto. Srna